Dziecięce serca ratują świat

IX Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę

„Pomóżcie mojemu Sercu zwyciężyć” – te słowa Matki Bożej wypowiedziane w Fatimie stały się hasłem ogólnopolskiej, dziewiątej już pielgrzymki Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę. W centrum wczorajszego spotkania, na którym zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy małych apostołów każdego dnia biorących do rąk różaniec, była Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Antoniego Długosza, wielkiego przyjaciela dzieci.

– Zadaniem Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci jest modlitwa w różnych intencjach, jakie poleca Ojciec Święty, w intencjach Kościoła i całego świata – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. bp Antoni Długosz. Częstochowski biskup pomocniczy zwrócił uwagę, że powstałe przy Radiu Maryja koła skupiają dzieci nie tylko z naszego kraju, ale z wielu innych państw. – Jest to zatem międzynarodowa dziecięca wspólnota różańcowa – podkreślił. Przed Mszą św. modlitwę różańcową poprowadziła Magda Buczek, założycielka pierwszego Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci. Najmłodsi uczestniczyli w koncercie „Chrześcijanin tańczy” w wykonaniu ks. bp. Długosza. Koncert prowadzony był ze sceny przed szczytem. W czasie pielgrzymki jasnogórskie błonia, kolorowe od transparentów, pełne były dziecięcego entuzjazmu.

– Dzieci z Podwórkowych Kół Różańcowych są przedłużeniem pastuszków z Fatimy i z ogromnym entuzjazmem świadectwem swojego życia niosą to Matczyne orędzie na drogi współczesnego świata – powiedział nam o. Piotr Dettlaff CSsR z Radia Maryja, opiekun Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Zwrócił uwagę, że ci najmłodsi stają się ożywczym deszczem, który często tam, gdzie powstała zrodzona przez zło pustynia, wprowadza prawdziwe życie.

Z Jasnej Góry popłynęło wczoraj pozdrowienie do Watykanu, do Benedykta XVI. Dzieci zapewniły w nim Ojca Świętego o modlitwie w intencjach Papieża. Powiadomiły Piotra Naszych Czasów, że do wielkiej dziecięcej różańcowej rodziny powstałej przy Radiu Maryja należy już 136 500 członków w 30 krajach świata na wszystkich kontynentach. Tegoroczna pielgrzymka była wielkim dziękczynieniem za dziesięć lat istnienia Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci.

Ksiądz biskup Antoni Długosz w czasie Mszy św. apelował do zgromadzonych, aby pamiętali, że są w wielkiej rodzinie różańcowej, i modlili się o pokój i zgodę na świecie. Częstochowski biskup pomocniczy wręczył dziesięć róż Magdzie Buczek, założycielce Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Każdy kwiat symbolizował jeden rok pięknej działalności. Ksiądz biskup podkreślił, że dzieci z PKRD zostały zaproszone do Kany Galilejskiej poprzez Ewangelię, a także fakt bycia na Jasnej Górze zwanej Kaną. – Ta Kana jest przypomnieniem tego, co się stało 90 lat temu w Fatimie, kiedy trojgu pastuszkom objawiła się Matka Boża, która prosiła: odmawiajcie Różaniec, pokutujcie za grzeszników, niech zwycięża moje Serce – przypominał ks. bp Długosz. – Słuchamy Pana Jezusa, gdy czytamy Pismo Święte. Spełniamy wezwanie Matki Najświętszej, gdy spotykamy się z Panem Jezusem przy konfesjonale. Spełniamy słowa Matki Bożej, gdy spotykamy się z Panem Jezusem w Komunii Świętej. Przyjmując Pana Jezusa w Komunii Świętej, jesteśmy na ziemi w Niebie – podkreślił kaznodzieja.

Z mocą wspomniał trzy podstawowe hasła, z którymi wiąże się przynależność do PKRD: nie ma dnia bez modlitwy, nie ma niedzieli bez Mszy św., nie ma miesiąca bez spowiedzi świętej. Życzył, aby za rok było jeszcze więcej dzieci należących do podwórkowych kół, by modlitwą różańcową oplatały one całą kulę ziemską. – Panie Jezu, będę robił wszystko, czego uczysz mnie przez swoją Ewangelię – powtórzyli za księdzem biskupem zgromadzeni na placu uczestnicy pielgrzymki.

Wezwania modlitwy powszechnej odczytały dzieci w strojach ludowych reprezentujących różne regiony Polski. Podczas Eucharystii śpiewał zespół Klemensiątka z Głogowa.

Za obecność dziękował przybyłym o. Sylwester Cabała, wiceprowincjał Warszawskiej Prowincji Ojców Redemptorystów. Prosił dzieci, aby do swoich intencji włączyły prośbę o powołania kapłańskie i zakonne. Wraz z dziećmi wypuścił gołąbki pokoju – „znak, który nas wszystkich łączy i zachęca do tego, by wnieść pokój w nasze parafie, rodziny, w naszą Ojczyznę”.


Magda zdała maturę i chce zostać dziennikarką

Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk dziękował za pielgrzymi trud i prosił, by go ofiarować za tych, którzy są daleko od Pana Boga. Podzielił się radosną wiadomością, że Magda Buczek zdała maturę i jako dalszą drogę edukacji wybrała Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, gdzie będzie kształcić się na dziennikarkę. Podkreślił, że każdy może być apostołem, także poprzez lekturę polskich katolickich pism, np. „Anioła Stróża”.


Rośli w PKRD

Na pielgrzymce nie mogło zabraknąć koncertu oraz świadectw. Zgromadzeni wysłuchali świadectwa kleryka Macieja Sneli z Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu – o tym, że jego droga powołania kształtowała się i rozwijała także w PKRD. – Moje powołanie rosło wraz ze mną i towarzyszyło mi od wielu lat, najpierw jako dziecięce marzenie, a później jako poruszenie serca ku naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi. Było obecne, gdy wstępowałem 13 lat temu w szeregi ministrantów, a także w szczególny sposób 28 lutego 1998 r., gdy z grupką rówieśników zebraliśmy się na pierwszym spotkaniu Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci w Mieszkowie – mówił. Świadectwo złożyła też Agnieszka z Rudy Śląskiej.

Magda Buczek w czasie spotkania pielgrzymkowego prosiła dzieci należące do PKRD, aby w tym roku dołożyły jeszcze więcej starań do poznawania objawień fatimskich i wypełniały je z większą gorliwością w życiu. Podkreśliła, że świat i Polska bardzo potrzebują modlitwy dzieci, zwłaszcza modlitwy różańcowej. Wzywała do głoszenia dobrej nowiny w rodzinach, na podwórkach, w szkołach.

Zwróciła uwagę, że w tym roku przypada wiele ważnych rocznic. Już od 10 lat przy Radiu Maryja działają Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci. Przypomniała, że pierwsze koło założyła przed dziesięciu laty na swoim podwórku. Ta inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem o. Tadeusza Rydzyka, który zachęcił ją do propagowania tej idei w całej Polsce, a także na świecie. Zauważyła, że z perspektywy lat widzi, iż koła różańcowe są dziełem Matki Bożej. Podkreśliła, że tegoroczna pielgrzymka jest szczególna także dlatego, że przypada w roku 90. rocznicy objawień fatimskich, ale także m.in. w roku 750-lecia śmierci św. Jacka czy 130. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, gdzie Maryja prosiła wszystkich Polaków o modlitwę różańcową.

Ze zgromadzonymi modliła się także minister Ewa Sowińska, rzecznik praw dziecka. – Trwajcie na modlitwie różańcowej, dzieci, w was jest nadzieja Polski. Widzimy, jak na świecie dzieje się wiele zła, nie ma innego ratunku jak wasza modlitwa różańcowa – mówiła Ewa Sowińska.

Modlitwą, śpiewem, tańcem mali pielgrzymi dziękowali Panu Bogu i Matce Najświętszej za dzieło, jakim są PKRD, prosili o potrzebne łaski w dawaniu świadectwa oddania i zawierzenia Matce Bożej.

Małgorzata Bochenek, Jasna Góra
drukuj