Posiedzenie Rady Stałej KEP

Sprawa konkursu ogłoszonego przez KRRiT na miejsce na multipleksie cyfrowym dla stacji społeczno-religijnej, kwestie bioetyczne, a także obrona małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety – to główne tematy spotkania Rady Stałej KEP.

Rozmowy księży biskupów będą przygotowaniem do najbliższego zebrania plenarnego, które planowane jest na 5 i 6 marca.

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że jeżeli ktokolwiek zgłosiłby się do konkursu o miejsce na multipleksie – szczególnie jeżeli chodzi o kanał społeczno-religijny, to ono należy się TV Trwam – stwierdził ks. bp Kazimierz Ryczan, biskup diecezji kileckiej.

Ks. bp Ryczan tłumaczy, że nie chodzi nawet o to, że stacja ta długo już nadaje, ale jeżeli katolicy mają jakiekolwiek znaczenie w Polsce – a oni są tymi, którzy wybierają, płacą podatki – to dyskusja na ten temat jest bezprzedmiotowa.

– Bardzo współczuję tym, którzy tego nie rozumieją i którzy uważają, że można sobie robić takie czy inne pogrywki z narodem. Wszystko miało swój czas, wszystko może mieć swój czas. Apelujemy nie do serca, bo w polityce prawdopodobnie nie ma serca, ale do rozumu, do roztropności i do normalnej sprawiedliwości. Dla jednych jest miejsce, a dla katolickiej telewizji miejsca nie ma? – akcentował ks. bp Kazimierz Ryczan.

To już kolejny apel KEP do KRRiT o przyznanie TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Do tej pory nie ma jednak odzewu w tej sprawie.

Podczas dzisiejszych obrad Rady Stałej KEP, biskupi pochylą się także nad projektem dokumentu bioetycznego przygotowanego przez Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych pod kierunkiem ks. abp. Henryka Hosera – mówi ks. bp Wojciech Polak –  sekretarz generalny KEP.

– Ten dokument został zapowiedziany już podczas ostatniej konferencji Episkopatu jako pogłębiona refleksja nad różnymi kwestiami bioetycznymi, które dziś się pojawiają. To nie jest tylko kwestia in vitro, ale to jest także szerzej kwestia tych wszystkich spraw bioetycznych. Nie tyle może nawet samej oceny Kościoła, co szukania przede wszystkim duszpasterskich aplikacji. Tego w jaki sposób tę tematykę bioetyczną teraz przekładać także na codzienność pracy duszpasterskiej. Na tym tle niewątpliwie kolejnym tematem będzie również sytuacja, którą dzisiaj obserwujemy w całym świecie, tj. sytuacja obrony małżeństwa – powiedział ks. bp Wojciech Polak.

Chodzi tu nie tylko o protest przeciwko proponowanym zmianom, dotyczącym samej definicji małżeństwa, ale przede wszystkim o obronę, o której wspominał w swoich ostatnich przemówieniach Ojciec Święty Benedykt XVI – obronę małżeństwa, jako związku opartego na prawie naturalnym, który dotyka istoty bycia człowiekiem – mężczyzną i kobietą. Taki związek, jak zauważa ks. bp Wojciech Polak, jest chroniony m.in. w polskiej konstytucji.

W skład Rady Stałej KEP wchodzą obecnie z urzędu: przewodniczący KEP ks. abp Józef Michalik, jego zastępca ks. abp Stanisław Gądecki, prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk, metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz oraz sekretarz generalny KEP ks. bp Wojciech Polak.

Jej członkami z wyboru są: metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita lubelski ks. abp Stanisław Budzik, metropolita łódzki ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita wrocławski ks. abp Marian Gołębiewski, biskup koszalińsko-kołobrzeski ks. bp Edward Dajczak, biskup kielecki ks. bp Kazimierz Ryczan oraz biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej ks. bp Józef Kupny i biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej ks. bp Adam Lepa.

Radę Stałą zwołuje przewodniczący Konferencji. Do jej zadań należy m.in. przygotowanie zebrań plenarnych i Rady Biskupów Diecezjalnych oraz koordynowanie prac Konferencji Episkopatu Polski i czuwanie nad wykonaniem jej decyzji.

 

Wypowiedź ks. bp. Kazimierza Ryczana:


Pobierz Pobierz

RIRM/KEP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl