Poniedziałek Wielkanocny w drodze do Emaus

W Poniedziałek Wielkanocny katolicy przebywający w Ziemi Świętej pielgrzymują z Jerozolimy do sanktuarium w Emaus Al.-Qubeibeh. Jest to pamiątka drogi, jaką po zmartwychwstaniu Chrystusa przebyli z Nim do Emaus Apostołowie.

To właśnie w Emaus zmartwychwstały Chrystus dał się poznać uczniom przy łamaniu chleba.

Dziś wierni wyruszą na pieszą pielgrzymkę do Emaus jak uczniowie, którzy spotkali zmartwychwstałego Jezusa.

O uroczystościach Emaus mówi dla Radia Maryja o. Jerzy Kraj z Jerozolimy, dyrektor Franciszkańskiego Centrum Informacyjnego.

Miejscowość Al-Qubeibeh jest franciszkańskim sanktuarium gdzie zakonnicy, pielgrzymi jak równie lokalni mieszkańcy, medytują tajemnice spotkania Jezusa i dar Eucharystii – „rozpoznali Go przy łamaniu chleba”. Tego dnia w sanktuarium podczas Mszy św. kustosz rozdaje symboliczne bułeczki; symbol tej miłości jaką Chrystus zostawił nam w Sobie samym, kiedy dał nam Siebie w postaci chleba; dlatego Emaus jest kończącym momentem celebracji całej tajemnicy miłości. Od umycia nóg w Wieczerniku po rozdawanie Siebie w Eucharystii i rozpoznanie Go przy łamaniu chleba, kiedy Apostołowie prosili – „Panie zostań z nami”. (…) My umocnieni tą prawdą mamy nieść światu radosną nowinę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – mówił o. Jerzy Kraj.

W Jerozolimie uczniowie dzielą się przeżytą radością, dają świadectwo wiary. Odnajdują wspólnotę, która przyjmuje ich do swego grona i potwierdza prawdziwość wiary.

Kościół jest miejscem spotkania wszystkich uczniów Zmartwychwstałego: Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w moje imię, tam jestem pośród nich (Mt 18, 20).

Okres oktawy wielkanocnej w Jerozolimie to czas wyjątkowy. Pielgrzymi, którzy przebywają w tym czasie w Ziemi Świętej, mają poczucie bycia w samym „centrum” chrześcijańskiego świata.

 

RIRM

drukuj