Zawiadomienie ws. kliniki okulistycznej

CBA zawiadomiło prokuraturę Generalną ws. kliniki w Warszawie prof. Jerzego Szaflika – byłego krajowego konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki.

Zawiadomienie dot. podejrzenia popełnienia przestępstw określonych w ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów w jednej z prywatnych klinik okulistycznych. Mówi rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

„Zawiadomienie przygotowane przez CBA ma związek z przekazanymi w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Zdrowia informacjami dotyczącymi nieprawidłowości, do  jakie mogło dochodzić w jednej z prywatnych klinik okulistycznych. Po wnikliwej analizie i weryfikacji materiałów zebranych w tej sprawie zastępca szefa CBA Janusz Czerwiński podjął decyzje o skierowaniu do prokuratora Generalnego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienie przestępstw określonych w ustawie  transplantacyjnej” – powiedział rzecznik CBA Jacek Dobrzyński

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, chodzi m.in. o to, że w klinice wykonywano zabiegi przeszczepu rogówki bez zgody ministra zdrowia. Pacjenci po takiej operacji nie byli też wpisywani do rejestru osób oczekujących na przeszczep – klinika miała taki obowiązek.

Prof. Szaflik został odwołany ze stanowisk konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie w ubiegłym tygodniu.

 

Wypowiedź Jacka Dobrzyńskiego:

Audio MP3
Pobierz
drukuj