W Luksemburgu odbyło się wysłuchanie strony polskiej dot. praworządności

W siedzibie Komisji Europejskiej w Luksemburgu odbyło się przesłuchanie dotyczące praworządności w Polsce. Podczas posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie zadawali stronie polskiej pytania dotyczące przeprowadzonych reform wymiaru sądownictwa. „Jestem przekonany, że jesteśmy coraz bliżej zakończenia tego sporu” – poinformował po przesłuchaniu minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Podczas trwającego niemal trzy godziny wysłuchania Polski dotyczącego praworządności, polscy przedstawiciele tłumaczyli stanowisko naszego kraju dotyczące zmian w systemie sądownictwa i reform z nim związanych. Polska prezentacja trwała ponad godzinę. Następnie ministrowie ds. europejskich pozostałych krajów członkowskich mogli zadawać pytania w kwestii nurtujących ich w tym temacie spraw.

– Mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony, że pierwszy raz mieliśmy bardzo rzeczową rozmowę z państwami członkowskimi, które pierwszy raz odnosiły się do istoty rzeczy, a nie do dyskusji, na bardzo wysokim, ogólnym, politycznym poziomie – powiedział Konrad Szymański.

Pytania zadało 13 państw Unii Europejskiej, w tym Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Szwecja, Luksemburg czy Irlandia.

– Myślę, że mamy obecnie wiele wyzwań, przed którymi stoimy jako Unia. Kwestia wartości, demokracji i rządów prawa jest absolutnie kluczowa, to jest podstawa i nie może być co do tego wątpliwości – wskazał Ivan Korcok, wiceminister spraw zagranicznych Słowacji.

– Holandia jest zaniepokojona kwestią praworządności. Zasadniczą częścią europejskiej współpracy jest niezależne sądownictwo – dodał Stef Blok, minister spraw zagranicznych Holandii.

Najwięcej ze skierowanych pytań dotyczyło wprowadzenia instytucji skargi nadzwyczajnej oraz zapisu, zgodnie z którym w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 rok życia.

– Myślę, że zaspokoiliśmy ciekawość, wątpliwości wszystkich państw członkowskich, które zdecydowały się zadać pytanie. Mamy nadzieję, że to przyspieszy dalsze procedowanie w tej sprawie i przybliży nas do zakończenia tego nieszczęsnego incydentu – podkreślił Konrad Szymański.

Polska nie przedstawiła żadnych propozycji zmian w polskim sądownictwie – mówił z kolei wiceszef komisji europejskiej Frans Timmermans.

– Nie odnotowaliśmy żadnych kroków naprzód ze strony polskiego rządu. Polski rząd przedstawił stan gry, nie wskazując, że chciałby wprowadzić dalsze zmiany w polskim sądownictwie obok tych zmian, które zostały już przeprowadzone – powiedział Frans Timmermans.

Polityk zaznaczył, że nie zauważył podczas przesłuchania woli podjęcia dalszych kroków w sprawie praworządności przez Polskę. Jak twierdził nadal istnieje zagrożenie systemowe w tej kwestii. Komisja Europejska jak na razie nie podjęła decyzji o uruchomieniu procedury naruszenia prawa unijnego.

Komisja Europejska ma zawsze możliwości rozpoczęcia procedury naruszenia prawa, jeśli wierzymy, że doszło do złamania prawa unijnego. W tym konkretnym przypadku nie podjęliśmy żadnych decyzji – zaakcentował Frans Timmermans.

Polska nie obawia się takiej możliwości. Nie wszystkie państwa członkowskie UE chcą bowiem wejść z naszym krajem na tak konfrontacyjną ścieżkę.

– My jesteśmy gotowi do tego, żeby w odpowiednim momencie podejść pod głosowanie, natomiast nie wiem, czy wszyscy są tym zainteresowani. Wydaje mi się, że bardzo wiele państw członkowskich chciałoby uniknąć tego głosowania, nie widzi podstaw do tego, by wchodzić w tak konfrontacyjny scenariusz, ale my oczywiście jesteśmy gotowi na to, aby sprawdzić swoje racje również w tej formie – zapewniał minister ds. europejskich.

Minister Konrad Szymański zaznaczył, że Polska nie będzie specjalnie dążyła do tego głosowania i w razie możliwości skorzystania z polubownego scenariusza, na pewno to uczyni. O tym, czy dojdzie do kolejnej części wysłuchania lub zastosowania innych kroków mają zdecydować państwa członkowskie. Następna regularna Rada do Spraw Ogólnych zaplanowana jest na wrzesień.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl