[TYLKO U NAS] Polska polityka klimatyczna szansą na zrównoważony rozwój na świecie

Polityka klimatyczna prowadzona przez Polskę jest szansą na zrównoważony rozwój na świecie. Tak uznali uczestnicy pięćdziesiątego seminarium zatytułowanego „Nauka dla pokoju na świecie”. Spotkanie naukowców z całego globu odbyło się w sycylijskim mieście Erice.

Organizatorami konferencji były: Światowa Federacja Naukowców oraz Fundacja i Centrum Kultury Naukowej imienia Ettore Majorana. Celem fundacji jest promowanie współpracy naukowców z całego świata w dziedzinie nauki i technologii. Obecnie zrzesza ponad 10 tys. naukowców z całego świata w tym stu trzydziestu noblistów.

Prof. Jan Szyszko, który czynnie uczestniczył w konferencji podkreślił, że podczas spotkania w sycylijskim mieście podsumowano główne problemy świata, a wśród najlepszych naukowców wykreowano pewne kierunki na kolejne dekady

Jednym z głównych tematów poruszonych w Erice były wyzwania związane ze zmianami klimatu. W trakcie spotkania minister środowiska prof. Jan Szyszko przedstawił jak Polska realizuje swoją politykę klimatyczną.

– Polska jest przykładem w jaki sposób działać i wykorzystywać politykę klimatyczna dla zrównoważonego rozwoju świata i tu przywiązujemy wagę do redukcji emisji i wykorzystywaniu CO2 jako gazu, którym można regenerować gleby, lasy – mówił prof. Jan Szyszko.

Takie podejście zostało docenione przez naukowców uczestniczących w konferencji w Erice. W konkluzjach kończących spotkanie podkreślono, że Polityka klimatyczna prowadzona przez Polskę jest szansą na zrównoważony rozwój na świecie. W trzech punktach wskazano także kierunki w jakim powinna podążać społeczność międzynarodowa.

– Zgodnie z encykliką Laudato Si żeby ograniczyć biurokracje w tych układach polityki klimatycznej. Po drugie żeby kształcić w tych kierunkach ekologii integralnej. Gdzie podstawą jest rozpoznawanie gatunków i biologia, a później znajomość ludzi, którzy żyją w tym środowisku w którym występują te gatunki, a wszystko oprzeć o analizę matematyczną –  podkreślał minister środowiska.

W ostatnim punkcie uchwały podkreślono, że niezbędny jest rozwój badań naukowych nad określeniem efektów pochłaniania dwutlenku węgla przez gleby i lasy. Zdaniem Polski pochłanianie CO2 jest bardziej efektywne niż technologie redukcji emisji.

Oryginalny tekst rezolucji spotkania w Erice:

Kliknij, aby powiększyć

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl