fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] J. Brudziński: Przedstawiciele państw, którzy domagają się praworządności w Polsce, nie widzą problemu we własnych krajach

Najbardziej zdumiewające i rozśmieszające jest to, że przedstawiciele tych państw, którzy domagają się praworządności w Polsce, nie widzą problemu we własnych krajach – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja europoseł PiS Joachim Brudziński.

Mam nadzieję, że nowa Komisja Europejska z jej szefową Ursulą von der Leyen nie będzie prowadzić tej kampanii nienawiści przeciwko Polsce – powiedział Joachim Brudziński.

– Po pierwszych wypowiedziach pani Ursuli von der Leyen wydaję mi się, że mamy pierwsze symptomy normalności. Mówiła, że będzie oczekiwała jednakowego traktowania przez wszystkie państwa – wskazał szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

Najbardziej zdumiewające i rozśmieszające jest to, że przedstawiciele tych państw, którzy domagają się praworządności w Polsce, nie widzą problemu we własnych krajach – dodał.

– Zarówno Francja, jak i Niemcy wielokrotnie przekraczały procedury nadmiernego deficytu i żadne sankcje w stosunku do nich nie były wyciągane. Jeżeli mówimy o praworządności, to jako były szef MSWiA chętnie zapytałbym przedstawicieli polityków francuskich – jak się ma demokracja na ulicach Polski w odniesieniu do protestujących w stosunku do tego, co możemy w każdy weekend zaobserwować na ulicach Paryża. Jak ma się brutalność policji francuskiej, jak się mają ofiary śmiertelne pośród demonstrantów w stosunku do tego, co możemy zobaczyć w Polsce – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Polityk odniósł się również do rzekomo łamanych procedur praworządności w naszym kraju.

– Żadne z rozwiązań, które zostały zastosowane podczas prac nad reformą polskiego wymiaru sprawiedliwości – Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego – które wprowadziliśmy w naszym systemie prawnym, każde z tych rozwiązań funkcjonuje w którymś z krajów tzw. starej Unii Europejskiej. I tam jest to dopuszczalne, a u nas to dopuszczalne nie jest. Są państwa, w których nie ma w ogóle Trybunału Konstytucyjnego, a przedstawiciele tych państw pouczają nas, jak ma funkcjonować Trybunał Konstytucyjny w Polsce – wskazał Joachim Brudziński.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Joachima Brudzińskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj