fot. R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski: Czas najwyższy, aby gen. W. Jaruzelski przestał być generałem

Wojciech Jaruzelski niewątpliwie utracił właściwości honorowe, bo tak można je określić, wymagane do posiadania stopnia generała – mówił na antenie Radia Maryja w czwartkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Jerzy Bukowski zwrócił się listownie do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o odebranie stopnia generalskiego Wojciechowi Jaruzelskiemu. Całą treść listu można przeczytać  [tutaj].

Jak mówił gość Radia Maryja, sprawa związania z odebraniem stopnia generalskiego Wojciechowi Jaruzelskiemu „jest bardzo stara, ale my zawsze jesteśmy konsekwentni”. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych już w lutym 2010 r wystąpiło do ówczesnego prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego o to, aby „symbolicznie pozbawił stopnia generalskiego Wojciecha Jaruzelskiego, jako osoby symbolizującej całkowite poddaństwo PRL Związkowi Sowieckiemu, osoby, która zdradzając polską rację stanu, zaprzedawszy się Moskwie, przelewała krew własnych rodaków, a także Czechów i Słowaków w 1968 r.”.

– Później z aprobatywnym zdziwieniem przekonaliśmy się, że ten postulat zaczyna być rozszerzany – tzn. nie tylko gen. Jaruzelskiego i gen. Kiszczaka, ale wszystkich członków WRON pozbawić stopni. Potem minister Antoni Macierewicz, jako szef resortu obrony, przygotował tzw. ustawę degradacyjną, która obejmowała wszystkich oficerów z lat 1944-1989, którzy „sławili” się w swej służbie wiernościom Sowietom – powiedział.

Dr Jerzy Bukowski podkreślił, że Porozumieniu zawsze chodziło o to, aby dokonać pewnego symbolicznego rozliczenia, ponieważ „te symboliczne rozliczenia zazwyczaj dokonują się w oparciu o najbardziej znane osoby”. Dodał, że „należy pośmiertnie obdarzyć stopniem generalskim i Orderem Orła Białego płk. Ryszarda Kuklińskiego (w połowie ten postulat jest spełniony), ale z drugiej strony należy pozbawić stopnia generalskiego i odebrać order Virtuti Militari Wojciechowi Jaruzelskiemu”.

– Pierwszy z nich, Ryszard Kukliński, symbolizuje nieustępliwą, bohaterską walkę w imię polskiej racji stanu o odzyskanie niepodległości przez Polskę z narażeniem własnego życia i rodziny – w związku z tym stracił dwóch synów. Ten drugi, Wojciech Jaruzelski, jest symbolem całkowitego zaprzaństwa, postawy, którą określa się mianem targowicy, człowieka, który okrył się wieczną niesławą – wskazał.

Ponieważ ustawa degradacyjna tkwi w martwym punkcie, Porozumienie wraca do „koncepcji związanej z gen. Jaruzelskim, ewentualnie z WRON”. Chcę przypomnieć prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że nie trzeba żadnej specjalnej ustawy w kwestii dot. WRON, ponieważ Sąd Okręgowy w Warszawie w 2012 r. prawomocnym wyrokiem uznał całą Wojskową Radę Ocalenia Narodowego za związek przestępczy o charakterze zbrojnym pod kierunkiem gen. Wojciecha Jaruzelskiego – zaznaczył rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Jeżeli mamy rozliczać historię, to ja chcę przywołać piękne słowa Antoniego Macierewicza. Ówczesny szef MON, kiedy składał wniosek o awansowanie Ryszarda Kuklińskiego, powiedział, że nie może być tak, żeby jednocześnie generałami Wojska Polskiego byli z jednej strony Jan Karski i Ryszard Kukliński, a z drugiej strony Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. Bo co mają sobie myśleć młodzi ludzie, którzy widzą, że tu generał i tu generał? Może pomyślą, że walczyli o tę samą sprawę, walczyli o Polskę, tylko szli różnymi drogami – stwierdził.

– To jest zupełnie tak samo, jak z wycieczkami szkolnymi, które chodzą po Powązkach Wojskowych w Warszawie. Z jednej strony widzą mogiły żołnierzy, którzy polegli w kampanii wrześniowej, widzą skromny grób Ryszarda Kuklińskiego, a z drugiej strony widzą wielkie mauzolea Bolesława Bieruta, Juliana Marchlewskiego i Władysława Gomułki (…) Czas najwyższy, aby gen. Wojciech Jaruzelski przestał być generałem – akcentował dr Jerzy Bukowski.

Całą rozmowę z dr. Jerzym Bukowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać  [tutaj].

RIRM

drukuj