Spotkanie prezydentów państw V4

O wyzwaniach polityki na rzecz młodych pokoleń oraz bezpieczeństwie rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej rozmawiać będą prezydenci Grupy Wyszehradzkiej (V4), którzy w piątek i sobotę spotkają się w Łańcucie i Rzeszowie.

Spotkanie prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Słowacji Andreja Kiski, Czech Milosza Zemana i Węgier Janosa Adera odbędzie się w ramach polskiego przewodnictwa w V4. Rozpocznie się w piątek w południe na Zamku w Łańcucie.

W czasie pierwszej sesji plenarnej prezydenci będę dyskutować o strategicznych wyzwaniach polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej.

Przywódcy Grupy Wyszehradzkiej zwiedzą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w pobliskiej wsi Markowa. Złożą kwiaty przy monumencie upamiętniającym Ofiary Holokaustu i ich anonimowych wspomożycieli oraz zapalą znicze pod ścianą z listą nazwisk Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu.

Po powrocie do Łańcuta prezydenci wezmą udział w panelu poświęconym tożsamości Europy.

W sobotę szefowie państw V4 spotkają się w Grand Hotelu w Rzeszowie na sesji plenarnej, podczas której rozmawiać będą o bezpieczeństwie rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. W tej sesji udział wezmą również przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, w tym Komisarz Europejski ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczowicz.

Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że podczas pierwszej sesji plenarnej prezydenci będą rozmawiać na temat programów, które mają na celu wspieranie rozwoju zawodowego i osobistego młodych ludzi w państwach Grupy Wyszehradzkiej tak, by powstrzymać ich emigrację.

„Prezydenci będą wymieniali się doświadczeniami i dyskutowali na temat tego, jak poszczególne państw V4 kształtują swoją politykę na rzecz młodego pokolenia. Prezydent Andrzej Duda będzie mówił także o swoich inicjatywach na rzecz startupów i rozwoju młodej przedsiębiorczości w Polsce” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, druga sesja będzie dotyczyła polityki historycznej, tożsamości i kultury europejskiej, czyli tego, co stanowi fundament wspólnoty europejskiej.

„Europa powinna być także wspólnotą cywilizacyjną. Na tej wspólnocie kultury i tożsamości powinno się budować wspólnotę polityczną i wspólne interesy ekonomiczne” – podkreślił minister.

Polityk dodał, że sobotnia sesja będzie dotyczyła bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza rynku gazowego.

„To będzie spotkanie w formacie <<V4 plus>>, dlatego że gościem prezydentów będzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczowicz, odpowiedzialny za politykę energetyczną Unii Europejskiej oraz europoseł Tomasz Poręba, który będzie referował prace europarlamentu. Niedawno był przyjęty w komisji polityki regionalne jego raport na temat połączeń gazowych i infrastruktury gazowej w naszej części Europy” – mówił Krzysztof Szczerski.

Jak poinformował, podczas debaty o polskiej wizji bezpieczeństwa energetycznego głos zabierze też prezes Gaz-Sytemu Tomasz Stępień oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Minister podkreślił, że dla Polski ważna jest przede wszystkim dywersyfikacja dostaw gazu oraz związana z nią rozbudowa połączeń gazowych pomiędzy państwami.

Podczas roboczego lunchu w piątek prezydenci będą rozmawiać o przyszłości UE i wizji miejsca Europy Środkowo-Wschodniej w ramach Unii.

„Chodzi o to, byśmy jako region w dużym większym stopniu uczestniczyli i wnosili swój wkład do jedności europejskiej. Polska i cały nasz region jest bowiem beneficjentem jedności europejskiej i jakiekolwiek pęknięcia czy granice, które pojawiłyby się ramach Europy są sprzeczne z naszym interesem i interesem całego regionu” – zaznaczył minister.

Grupa Wyszehradzka (V4) skupia cztery państwa Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. 1 lipca Polska przejęła rotacyjne, roczne przewodnictwo w Grupie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl