Sąd: projekt ugody ws. toruńskiej geotermii do 18 lutego

Najpóźniej do 18 lutego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundacja Lux Veritatis mają złożyć projekt ugody. Chodzi o sprawę dotyczącą cofnięcia dofinansowania projektu geotermii toruńskiej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w 2008 roku.

Dziś w Warszawie odbyła się rozprawa sądowa w tej sprawie. Podczas niej sąd nie zgodził się na przedłużenie postępowania o miesiąc, o co wnioskowały obie strony. Dał im czas na rozmowy ugodowe do 18 lutego bieżącego roku.

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Mariusz Solka podkreślił podczas rozprawy, że jeżeli do wyznaczonego terminu strony nie porozumieją się, to sąd nie uchyli się od wydania orzeczenia w tej sprawie.

Radca prawny Benedykt Fiutowski reprezentujący Fundację Lux Veritatis mówi, że są duże szanse na ugodę.

– Patrzę na to w aspekcie materiału, którym dysponujemy. Mamy za sobą blisko sześć lat procesu i w tej sprawie wszystko już zostało powiedziane, łącznie z tym, że ostatnią czynnością procesową w ubiegłym roku wykonaną przez sąd było powołanie biegłego z zakresu rachunkowości, który weryfikował żądanie pozwu i praktycznie w zasadniczej części potwierdził kwotę, która jest dochodzona w tym procesie. To oznacza, że strony mają bardzo mocny materiał do wykorzystania, a więc kwotę ustaloną przez biegłego sądowego. Pozostaje tylko kwestia ustalenia szczegółów, jeżeli będzie wola zawarcia ugody – podkreśla Benedykt Fiutowski.

Kolejna rozprawa została wyznaczona na 22 lutego, na godz. 9:00. Proces cywilny wytoczony przez Fundację Lux Veritatis ruszył w 2009 r.

Rok wcześniej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wypowiedział umowę na dofinansowanie projektu toruńskiej geotermii na kwotę 27 mln zł.

Jak mówi radca prawny Benedykt Fiutowski, decyzja ta nie była merytoryczna. W ocenie Fundacji umowa powinna była być wykonana. Dodał, że Fundacja przy wsparciu milionów osób poniosła koszty wykonania odwiertów – teraz może domagać się tego, co powinna otrzymać z dotacji.

Przykład geotermii z Torunia został przedstawiony na szczycie klimatycznym w Paryżu, jako sukces w skali krajowej i światowej. Z jednego otworu wydobywczego na godzinę można uzyskać prawie 700 ton wody o temperaturze ponad 60 stopni.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj