Rząd walczy z eutanazją

Kanadyjski rząd w ostatniej chwili złożył apelację od orzeczenia Sądu Najwyższego prowincji Kolumbia Brytyjska, który miesiąc temu ogłosił, że zakaz wspomaganego samobójstwa jest niekonstytucyjny. Jak podkreślił minister sprawiedliwości Rob Nicholson, rządowi zależy na utrzymaniu przepisów zakazujących eutanazji.

 

Do wydanego w połowie czerwca orzeczenia sądu doprowadził m.in. wniosek 64-letniej Glorii Taylor, chorej na chorobę Lou Gehriga, czyli stwardnienie zanikowe boczne. Sąd Najwyższy Kolumbii Brytyjskiej uznał wówczas, jak przypomina PAP, że obowiązujący w Kanadzie zakaz udzielania lekarskiej pomocy osobom terminalnie chorym, które postanowiły zakończyć życie, a nie mogą tego zrobić samodzielnie, narusza prawa osób niepełnosprawnych. Sędziowie argumentowali, że skoro samobójstwo nie jest nielegalne, to zakaz pomocy w samobójstwie jest niekonstytucyjny. Idąc tym tokiem rozumowania, przychylili się do wniosku skarżącej, dając jej prawo do uzyskania pomocy przy samobójstwie. Uczyniony dla niej wyjątek obwarowali zapisami, zawieszając na rok wejście w życie wyroku, dając parlamentowi czas na zmianę obecnie obowiązującego prawa.

 

Rząd federalny w ostatniej chwili przed uprawomocnieniem się wyroku złożył apelację, podkreślając, iż nie zgadza się na zmianę prawa. Jak bowiem zauważył cytowany przez dziennik „The Globe and Mail” minister sprawiedliwości Rob Nicholson, przepisy kodeksu karnego zakazujące pomocy w samobójstwie są bardzo ważne. Jednocześnie podkreślił on, iż rząd chce także uchylenia uczynionego przez sąd wyjątku od tego prawa dla Glorii Taylor. Zapowiedzi te spotkały się z zadowoleniem lekarzy i środowisk sprzeciwiających się wprowadzeniu wspomaganego samobójstwa, czyli eutanazji, bądź nawet drobnych odstępstw od obecnie obowiązującego prawa. Jak podkreślają, czerwcowe orzeczenie otwiera drzwi do przemocy wobec osób starszych i terminalnie chorych. Dziennik „The Globe and Mail” zauważa również, że na razie nie są jednak znane podstawy prawne, z których rząd w Ottawie chce skorzystać w apelacji, gdyż będą one przedstawione dopiero w sądzie.

 

Sama Gloria Taylor nie chciała komentować decyzji rządu i słów Nicholsona. Jej prawnik zaznaczył jednak, że w dalszym ciągu obowiązuje ją orzeczenie Sądu Najwyższego Kolumbii Brytyjskiej, w związku z czym nadal poszukuje ona lekarza, który udzieli jej – jak to sama określa – „pomocy w umieraniu”.

Dwa lata temu parlament w Kanadzie głosował za utrzymaniem w mocy obecnie funkcjonującego zakazu wspomaganego samobójstwa. Posłowie nie ulegli naciskom części środowiska lekarskiego, mediów i organizacji wzywających do zalegalizowania eutanazji.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl