Rząd o OZE, węglu i ubezpieczeniach dla rolników

Odnawialne źródła energii, jakość węgla oraz ubezpieczenie społeczne dla rolników – to tematy, którymi zajmie się dzisiaj rząd. Przewidywane są zmiany, które mają rozwiązać dotychczasowe problemy w tych kwestiach.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii przewiduje zmiany dotyczące elektrowni wiatrowych. Przede wszystkim rozstrzygnie sprawę podatku od nieruchomości od turbin. Będzie on naliczany tylko od części budowlanej. Dotychczas przepisy nie były jednoznaczne, a według niektórych interpretacji podatek miał być naliczany także od technicznej części turbiny wiatrowej. Bez zmian pozostaje lokalizacja elektrowni. Minimalna odległość od budynku będzie wynosiła dziesięciokrotną wysokość wiatraka. Zmiana pojawi się jednak w przypadku budowy nieruchomości, która będzie musiała zachować identyczne normy.

Nowelizacja ustawy o paliwach stałych wyeliminuje z rynku węglowe muły oraz flotokoncentraty. Takie rozwiązanie ma przyczynić się do walki ze smogiem. Składy będą kontrolowane przez inspekcję handlową.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny, który w resorcie odpowiada za problem walki ze smogiem w Polsce, wskazuje, jakie szczegółowe rozwiązania wprowadza projekt.

Od dawna oczekiwana (jest) nowelizacja ustawy o normach jakościowych. To jest nowelizacja, która wprowadza dwie istotne rzeczy: po pierwsze, usuwa z domowych palenisk najgorsze frakcje paliw stałych, czyli muły i flotokoncentraty. Po drugie, wprowadza instytucje świadectw jakości, czyli tworzymy narzędzia wiedzy dla konsumenta. W Polsce do tej pory klient, który szedł i kupował węgiel na składzie węgla, nie wiedział, co kupuje. Celem tej ustawy jest doprowadzenie do tego, że sprzedawca będzie musiał przekazywać klientowi świadectwo jakości, z którego będzie wynikało: jaka jest wartość kaloryczna tego, co kupuje klient, jaki jest poziom zasiarczenia – te wszystkie narzędzia, które będą dawały klientowi świadomość co do tego, jaki towar kupuje. W tym będziemy sprzęgać system kontroli – mówi Piotr Woźny.

Zmian mogą spodziewać się także rolnicy. Rząd planuje wprowadzić nowy rodzaj umów dla osób pomagających przy zbiorach. Dotychczas takie osoby pracowały w oparciu o umowę o dzieło, która nie jest oskładkowana. Nowa umowa zabezpieczałaby rolników na cztery miesiące. To maksymalny okres jej obowiązywania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl