fot. twitter.com

Komitet Stały RM zaakceptował projekt likwidujący użytkowanie wieczyste

Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował projekt likwidujący użytkowanie wieczyste. Regulacja miałaby obowiązywać od 2019 roku. Propozycję przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Zakłada ona zastąpienie użytkowania wieczystego prawem współwłasności gruntu na rzecz mieszkańców domów czy lokali położonych na takich gruntach.  

Nabycie tego prawa będzie wiązało się z ponoszeniem opłat rocznych przez okres 20 lat. Wysokość należności zostanie ustalona według stanu na 1 stycznia 2019 r. Ustawa przewiduje również bonifikaty za jednorazowe uiszczenie wszystkich opłat.

Poseł PiS Gabriela Masłowska podkreśliła, że jest to korzystne rozwiązanie, którego od dawna oczekiwali użytkownicy wieczyści. Dotychczas, pomimo ponoszenia opłat, nie mieli oni gwarancji prawa własności.

– W momencie wejścia w życie ustawy i skorzystania z niej przez użytkownika wieczystego, to już w tym momencie staje się właścicielem i jako właściciel dokonuje wpłat przez kolejne lata. Ma zagwarantowaną własność. W użytkowaniu wieczystym tej gwarancji nie było, mimo że ktoś płacił nawet 99 lat opłaty za użytkowanie wieczyste – tłumaczyła Gabriela Masłowska.

Do tej pory w przypadku gruntów, na których stoją budynki wielolokalowe, do przekształcenia w prawo własności była potrzebna zgoda większości mieszkańców. Od 2019 r. nie będzie to już konieczne.

Nowe regulacje, jak szacuje resort inwestycji i rozwoju, mogą dotyczyć ok. 2,5 mln domów i mieszkań. Zmiany prawne w kwestii użytkowania wieczystego gruntów innych niż mieszkalne zostaną zaproponowane w przyszłym roku.

RIRM

drukuj