fot. twitter/MieszkanieDlaMłodych

Jeszcze w czerwcu specustawa mieszkaniowa zostanie przyjęta przez rząd

Jeszcze w tym miesiącu tzw. specustawa mieszkaniowa ma być przyjęta przez rząd. W lipcu projekt ustawy trafi do parlamentu – zapowiedział w rozmowie z reporterem TV Trwam News Szymonem Kozupą wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Oferta rządu jest dwojaka.

– Z jednej strony mamy ofertę dofinansowania gminnego zasobu mieszkaniowego, czyli pomoc gminom – w ramach programu „Mieszkanie plus” na budownictwo czynszowe, na budownictwo komunalne, na budownictwo socjalne – zaznaczył wiceminister.

Na ten cel do 2025 r. rząd przeznaczy 6 mld zł. Z drugiej strony wciąż trwają prace nad tzw. specustawą mieszkaniową.

– Mam nadzieję, że ona zostanie przyjęty w czerwcu przez Radę Ministrów i w lipcu trafi do parlamentu – podkreślił Artur Soboń.

Projekt ma na celu skrócenie procedur, tak by budować szybciej i taniej.

– Chcemy, aby tańsze grunty – które dzisiaj – żeby je przekształcić na cele mieszkaniowe, to zajmuje trzy, cztery, pięć lat, bardzo długo. Natomiast chcemy sprawić, aby ten proces trwał od pół roku do jednego roku – akcentował polityk.

To usprawni procedurę. Decyzja w sprawie lokalizacji inwestycji będzie wydawana w terminie 45 dni od złożenia wniosku.

– Sukcesywne wrzucanie na rynek kolejnych mieszkań w ramach naszego programu będzie pozytywne – i dla tych, którzy chcą kupić mieszkanie na rynku, bo oferta będzie szersza i tym samym te marże deweloperów będą niższe, ale przede wszystkich dla tych, których nie stać na to, by kupić mieszkanie na rynku, bo znajdą swoją ofertę w ramach naszego programu – mówił wiceminister inwestycji i rozwoju.

Już teraz Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o dopłatach do czynszu. To nowy element programu „Mieszkanie plus”, który ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem. Pomoc będzie udzielana na okres 9 lat. Dopłaty będą przyznawane od 2019 r. Z każdym rokiem pieniędzy na dopłaty będzie więcej – docelowo ma być to kwota 2 mld zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj