RB ONZ wydała zakaz przyjmowania w portach świata 4 statków Korei Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała zakaz przyjmowania w portach całego świata czterech statków północnokoreańskich, które prawdopodobnie zajmowały się transportem towarów objętych embargiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Procedura nie została jeszcze zamknięta i wciąż możliwe jest poszerzenie listy statków.

W 2017 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła trzy pakiety sankcji wobec Korei Północnej. Pierwszy dotyczył stali, węgla i zakazu połowów dla Północnej Korei na wodach międzynarodowych. Drugi, handlu tekstyliami oraz wprowadzał ograniczenia w dostawach ropy naftowej. Ostatni, grudniowy pakiet sankcji, objął embargiem przetworzone produkty petrochemiczne.

– Wiem, że sankcje działają poważnie. Ceny ropy i produktów ropopochodnych wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 100 proc. To automatycznie spowodowało wzrost kosztów transportu i tym samym wzrost kosztów przede wszystkim produktów żywnościowych – wskazał dr Marceli Burdelski, z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ostatnia seria sankcji była odpowiedzią na test międzykontynentalnej rakiety balistycznej, który Korea Północna przeprowadziła 28 listopada. W Radzie Bezpieczeństwa rozważano objęcie zakazem dziesięciu statków – zgodnie z wnioskiem złożonym przez USA. Z powodu interwencji dyplomacji chińskiej liczbę ograniczono jednak do czterech. Jednocześnie Chiny zaprzeczyły doniesieniom, że nielegalnie sprzedawały produkty naftowe Korei Północnej.

– Nigdy nie pozwalamy chińskim obywatelom i firmom angażować się w działania naruszające decyzje Rady Bezpieczeństwa. Jeżeli w toku dochodzenia zostanie potwierdzone, że doszło do naruszeń rezolucji Rady Bezpieczeństwa, Chiny potraktują je poważnie, zgodnie z przepisami ustawowymi i wykonawczymi – powiedział Hua Chunying z Chińskiej Służby Zagranicznej.

Korea Północna jest w pewnym stopniu przygotowana na sankcje – zauważył dr Marcin Senkiewicz.

– Państwo te posiada również specyficzny model gospodarczy oparty na autarkii i jej zależność od gospodarki międzynarodowej, od wymiany handlowe ze światem  – jest niewielka – mówił.

Przyjęta 22 grudnia rezolucja ma docelowo ograniczyć o 75 proc. dostawy ropy naftowej i produktów pochodnych do Korei Północnej. Stany Zjednoczone zabiegały o zablokowanie 90 proc. dostaw. To kolejna odsłona sporu, w której nadal Korea Północna czuje się bezkarna.

– Uznali, że broń atomowa stała się swoistą polisą ubezpieczeniową w tym sensie wręcz na życie. Dysponując tego typu arsenałem mogą być spokojni, czy mogą z dużym prawdopodobieństwem uważać, że nic w tym momencie im nie grozi, co zdecydowanie wzmacnia ich pozycję negocjacyjną względem mocarstw ościennych – powiedział Łukasz Stach.

Pentagon ocenił, że nowa rakieta testowana przez Pjongjang w listopadzie osiągnęła wyższy pułap niż poprzednie i jest w stanie dosięgnąć celów w USA oraz w Europie.

Temat : Kolejne ograniczenia dla Korei Północnej

 

TV Trwam News/RIRM

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl