Prawica RP chce zapewnienia ochrony prawnej kościołom i związkom wyznaniowym

Prawica Rzeczypospolitej zaprezentowała dziś w Sejmie RP projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. Jego celem jest zapewnienie należytej ochrony prawnej kościołom i związkom wyznaniowym, jak również wiernym tych wspólnot religijnych, poprzez uniemożliwienie zakłócania sprawowania kultu przez manifestacje o charakterze politycznym.

Ma to związek z niedawnymi manifestacjami m. in. przed kuriami biskupimi czy przed Radiem Maryja.

– Celem tej nowelizacji jest wypełnienie luki prawnej w polskim prawodawstwie w tym zakresie – podkreślił podczas konferencji prasowej w Sejmie RP wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej, dr Krzysztof Kawęcki.

– W ostatnim czasie miały miejsce manifestacje przed kuriami biskupimi w Warszawie i innych miastach Polski. Niestety charakteryzowały się nie tylko werbalną agresją, ale również często fizyczną. Grupa manifestantów na przykład weszła w marcu tego roku na dziedziniec Pałacu Arcybiskupów przy ulicy Miodowej w Warszawie, usiłowano nawet wejść do budynków, doszło do przepychanek z policją – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

– Jeżeli projekt zgromadzenia będzie w odległości mniejszej niż 200 metrów, prowadzący to zgromadzenie będzie musiał uzyskać zgodę administratora danego obiektu – dodał poseł Prawicy Rzeczypospolitej, dr Jan Klawiter.

Paweł Kubala/RIRM

drukuj