fot. episkopat.pl

Pracownicze bariery dla niepełnosprawnych

Liczba pracujących osób niepełnosprawnych w Polsce jest dwukrotnie mniejsza od średniej unijnej – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Problem widoczny jest m.in. w administracji publicznej.

Cały czas większość niepełnosprawnych pozostaje w Polsce bez pracy. Publikowane ogłoszenia nie zachęcają do podjęcia aktywności zawodowej.

– Jako jedną z przyczyn kontrolerzy wskazują brak aktywności pracodawców publicznych w nawiązywaniu współpracy ze środowiskami skupiającymi poszukujące pracy osoby niepełnosprawne – wskazuje prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Na przeszkodzie stoją także bariery architektoniczne.

– Naukowcy wskazują przypadki, w których osoby niepełnosprawne nie zostały przyjęte do pracy nie ze względu na zbyt niskie kwalifikacje, lecz z powodu braku odpowiednich rozwiązań architektonicznych – mówi Krzysztof Kwiatkowski.

Według kontroli NIK, na 79 budynków administracji publicznej tylko 21 było całkowicie dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.

– Co szczególnie niepokojące, były też jednostki, w których nie podjęto żadnych działań mających na celu dostosowanie siedzib urzędów do potrzeb pracowników osób niepełnosprawnych – dodaje szef Izby.

Należy jednak zaznaczyć, że część budynków administracji publicznej to budynki zabytkowe, co wiąże się z utrudnieniami przy ewentualnej modernizacji. W kilku instytucjach dochodziło jednak także do naruszania przepisów pracy.

– Pracodawcy nie przestrzegali m.in. niektórych odnoszących się do pracowników niepełnosprawnych przepisów Kodeksu pracy oraz szczególnych norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Odnotowano przypadki w porze nocnej, powyżej 8h na dobę czy też z przekroczeniem norm tygodniowego czasu pracy – informuje Krzysztof Kwiatkowski.

NIK zwrócił się do pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych z prośbą o podjęcie inicjatywy na rzecz wspierania aktywności zawodowej niepełnosprawnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl