fot. flickr.com

Rozpoczął się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

Rozpoczął się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. W tym roku wydarzenie obchodzi swój 50. Jubileusz. Dokładnie pół wieku temu, podczas festiwalu, za pomocą muzyki i tańca rozpoczęła się integracja społeczności polonijnej z całego świata.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych ma już 50 lat.

– Jest to najdłużej trwająca i największa tego typu narodowa impreza – mówił dyrektor ds. programowych Lesław Wais.

Impreza, która integruje Polonię z całego świata. Nie tylko integruje, ale łączy na całe życie.

– Kilka lat temu, gdy organizowaliśmy festiwal pod hasłem „Wesele w Rzeszowie”, wystąpiły w koncercie galowym 23 pary, które się tutaj poznały i na festiwalu w Rzeszowie i na różnych festiwalach później pobrały – podkreślił Lesław Wais.

W tegorocznej edycji biorą udział 33 zespoły z całego świata, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Mołdawii, Brazylii czy Australii. Nie zabraknie też naszych sąsiadów ze Wschodu i Zachodu. Rzeszowski festiwal wyróżnia się przede wszystkim bogactwem kulturowym.

– Różni się ona od innych festiwali folklorystycznych tym, że u nas zespoły prezentują najlepsze punkty swego własnego programu, na tzw. koncertach przeglądowych – zaznaczył dyrektor ds. programowych.

– Tworzą tutaj w czasie prób. (…) Konkretne widowiska artystyczne. Powstaje nowa wartość artystyczna – dodał.

Wartość, która staje się inspiracją.

– Na wzór rzeszowskiego organizowanych jest w świecie wiele festiwali narodowych, festiwali polonijnych zespołów – powiedział Lesław Wais.

Uczestnicy rzeszowskiego spotkania mogą poznawać polską kulturę nie tylko dzięki muzyce.

– Festiwal też jest ukierunkowany na promocję Podkarpacia, bo ponad 30 koncertów będzie w miastach Podkarpacia. Zespoły chcą jeździć, chcą się pokazywać. Najpiękniejsze zakątki będą – tym się chwalimy, miastem Rzeszowem i całym Podkarpaciem – mówił Marek Jastrzębski z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Członkowie zespołów będą mogli zobaczyć także Jarmark Podkarpacki na rynku w Rzeszowie oraz wystawę zorganizowaną z okazji 50-lecia festiwalu. Zaplanowana jest również uroczysta Msza Św. w intencji Polonii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj