fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Poznańska 14 i spółka Jowisz pod lupą komisji weryfikacyjnej 

Politycy Prawa i Sprawiedliwości z komisji weryfikacyjnej na niejawnym posiedzeniu podejmą dziś temat kamienicy przy ul. Poznańskiej 14 w Warszawie.

Spółka Jowisz w dalszym ciągu wystawia mieszkańcom faktury za najem kamienicy. Co więcej, sprzedaje lokale. Komisja uchyliła wcześniej decyzję zwrotową nieruchomości, zatem ratusz powinien przejąć lokale w zarządzanie.

Łukasz Kondratko z komisji weryfikacyjnej zwrócił uwagę, że spółka Jowisz dalej wręcza lokatorom faktury za najem na kwotę ponad 2 tys. zł.

Ustawa o komisji wyraźnie mówi, iż w momencie, kiedy zostaje wydana decyzja, w tej sytuacji zarząd nad nieruchomością przejmuje m.st. Warszawa, które jest zobowiązane ustanowić nowego zarządcę, a jednocześnie przywrócić w posiadanie dotychczasowym lokatorom. W tej sytuacji musimy sobie postawić stanowcze i jednoznaczne pytanie: czy tego typu praktyka nie rozmija się z obowiązującymi przepisami prawa? Myślę, że ta kwestia powinna być zbadana przez komisję weryfikacyjną – powiedział Łukasz Kondratko.

Poseł Jan Mosiński z komisji weryfikacyjnej także odniósł się do sprzedaży mieszkań przez spółkę Jowisz. W ocenie parlamentarzysty może to prowadzić do nieodwracalnych skutków prawnych. Posłowie chcą, aby komisja zgłosiła sprawę do prokuratury.   

Z panem ministrem Łukaszem Kondratko będziemy chcieli zgłosić wniosek, aby komisja weryfikacyjna wystąpiła do prokuratury w celu zbadania, czy faktycznie spółka Jowisz nie złamała przepisów nie tylko ustawy o komisji weryfikacyjnej, ale można do tego dołożyć jeszcze zakłócenie miru domowego, bo – moim zdaniem – z takim czymś też możemy mieć do czynienia, włącznie ze zbywaniem lokali. Ta wiedza wymaga weryfikacji, a jedynym organem kompetentnym do tego jest prokuratura – wskazał Jan Mosiński.

Komisja weryfikacyjna rozpatrzyła sprawę kamienicy przy ul. Poznańskiej 14 w połowie ubiegłego roku.

RIRM

drukuj