Komisja ds. reprywatyzacji chce poszerzyć ochronę lokatorów przed eksmisją

Komisja ds. reprywatyzacji chce znacznie poszerzyć ochronę lokatorów przed eksmisją związaną z postępowaniami dekretowymi. Propozycja komisji dawałaby prezydentowi Warszawy ustawowe prawo odmowy oddania nieruchomości, jeśli są w niej lokatorzy.

Kluczowa zmiana dotyczyłaby artykułu 214a ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dziś odmowa jest możliwa ze względu na pięć przesłanek, m.in. przeznaczenie lub wykorzystywanie nieruchomości na cele publiczne czy sprzedaż lub oddanie w używanie wieczyste na rzecz osób trzecich.

Chodzi o dodanie punktu, na mocy którego brak zgody zwrotu nieruchomości byłby oparty o fakt, że w budynku zarządzanym przez miasto zamieszkują ludzie.

Jest pomysł, by rozszerzyć ochronę lokatorów, którzy obawiają się reprywatyzacji kamienic – potwierdził Sebastian Kaleta z komisji weryfikacyjnej.

– Ponieważ kilka tysięcy roszczeń cały czas znajduje się w urzędzie miasta, jest pomysł na rozwiązanie tej sytuacji. Chcemy zakazać zwrotu nieruchomości, w których zamieszkują lokatorzy. W związku z tym, że prezydentem jest Rafał Trzaskowski, jaką w swoich publicznych wypowiedziach zdaje się wspierać linię reprywatyzacji, którą prezentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz, mamy pomysł, żeby odebrać mu możliwość tłumaczenia się, że nie może powstrzymać reprywatyzacji przepisami prawa – podkreślił Sebastian Kaleta.

Warszawskim urzędnikom – jak napisał dziś „Dziennik Gazeta Prawna” – pozostało około 3,5 tys. spraw dotyczących przekazania nieruchomości.

W świetle obowiązujących dziś przepisów, dach nad głową stracić mogłoby kilkadziesiąt tysięcy osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl