Pos. Telus: Wstrzymanie importu polskiej wieprzowiny przez USA – czysto kontrolne

Wstrzymanie importu polskiej wieprzowiny przez Stany Zjednoczone ma charakter czysto kontrolny – ocenił poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Amerykanie swoją decyzję tłumaczą tym, że produkty pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami w związku afrykańskim pomorem świń (ASF). O sprawie poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Wstrzymanie importu obowiązuje od 18 października. Restrykcje mają charakter czasowy. Nie określono jednak daty, do kiedy będą obowiązywać.

Poseł Robert Telus wskazał, że szczegółowe wyjaśnienia o najwyższej jakości naszego mięsa powinny wystarczyć do wznowienia eksportu.

– Takie informacje są dla nas niedobrymi informacjami, z tym że myślę, iż chodzi tu tylko o sprawdzenie, czy to mięso było z tych obszarów i druga rzecz: czy było badane – bo to jest najważniejsze. A przecież wiemy o tym, że to mięso, które pochodzi z tych obszarów, jest przebadane najdokładniej. Myślę, że to jest tylko kwestia wyjaśnień, które strona polska złoży, i będziemy mieli dalej sprawę jasną i dobrą dla nas, dla Polaków – powiedział poseł Telus.

Wstrzymanie importu naszych wytworów do Stanów Zjednoczonych dotyczy mięsa mrożonego, schłodzonego oraz produktów wieprzowych.

Od tej pory do USA mogą być wysyłane tylko produkty z zakładów, które nie są zlokalizowane w strefach, gdzie nie ma ograniczeń w związku z ASF.

Amerykanie mają zastrzeżenia do dwóch zakładów, które posiadają uprawnienia do eksportu na tamtejszy rynek, ale znajdują się w strefie zagrożonej.

RIRM

drukuj