fot. gov.pl/web/rolnictwo

Min. R. Telus: W szacowaniu strat suszowych rozdzielamy uprawy od hodowli 

Rząd przyjął rozporządzenie, w którym zapisano m.in. rozdzielenie upraw od hodowli przy szacowaniu strat rolniczych spowodowanych suszą. We wtorek poinformował o tym na konferencji prasowej minister rolnictwa, Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa podczas wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że przyjęte rozporządzenie to rozwiązanie, którego oczekiwali rolnicy z regionów najbardziej dotkniętych suszą, m.in. z woj. zachodniopomorskiego. Minister Robert Telus zaznaczył przy tym, że skorzystają na tym zwłaszcza hodowcy bydła.

– W szacowaniu strat rozdzielamy uprawy od hodowli. To dobry gest w kierunku hodowców, a w szczególności hodowców krów mlecznych. To będzie duża pomoc. Jest wiele gospodarstw, gdzie trzeba kupować kiszonkę czy siano, więc rozdzielenie [szacowania strat – red.] będzie z dużą korzyścią dla rolników. Jest na to zgoda Komisji Europejskiej. Bardzo cieszę się, że możemy to zrobić – powiedział minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa dodał, że na mocy rozporządzenia termin na składanie wniosków w ramach programu „Locha+” zostanie wydłużony do 29 września.

Do końca przyszłego miesiąca wydłużono też czas na składanie wniosków dla firm, które zakupiły mokrą kukurydzę. Dopłata wynosi 200 zł do tony. Rozporządzenie przewiduje też pomoc dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę z powodu upadku skupu. Wyniesie ona do 80 proc. wartości faktur.

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl