Polska liczy na porozumienie z Izraelem ws. ustawy o IPN

Polski rząd liczy, że uda się osiągnąć porozumienie z Izraelem ws. ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Dokument czeka teraz na podpis prezydenta.

Spór wokół ustawy o IPN wynika z nieporozumienia i pewnych błędów komunikacyjnych – podkreśla wicepremier Jarosław Gowin.

– Zapewne błędów po obu stronach. W tym sensie czujemy się współodpowiedzialni za to komunikacyjne „rozjechanie się”, ale jestem przekonany, że przy dobrej woli obu stron (a o dobrej woli strony polskiej nikt nie może wątpić, świadczy o tym chociażby wczorajsze orędzie premiera Morawieckiego) jesteśmy w stanie w ciągu najbliższych dni czy tygodni wyjść z tego impasu w stonkach polsko-izraelskich – wskazuje Jarosław Gowin.

Polsce zależy bowiem na dobrych relacjach z Izraelem.

– Dla naszego rządu dobre relacje z Izraelem są jednym z priorytetów naszej polityki zagranicznej – zaznacza wicepremier Jarosław Gowin.

Zawetowania ustawy domaga się PO.

– Ta ustawa, w taki sposób przyjmowana, w takim tempie, przy tych kontrowersjach, przynosi nam w tej chwili dużo więcej szkody niż pożytku. Te wszystkie zamierzenia, którym ona miała służyć – efekty są dokładnie odwrotne. Apelowałbym do prezydenta, żeby tę ustawę zawetował, żeby wezwał do dialogu – mówi poseł PO Marcin Święcicki.

Senator Jan Maria Jackowski z PiS podkreśla, że prezydent stoi teraz niewątpliwie przed bardzo trudną decyzją.

– Jeżeli nie podpisze tej ustawy, to niewątpliwie będzie krytykowany przez tę część opinii publicznej i Polaków którzy uważają, że kwestie honoru są ważniejsze nawet od chwilowych relacji z naszymi różnymi ważnymi partnerami. Natomiast jeżeli podpiszę tę ustawę, będzie krytykowany z kolei przez środowiska międzynarodowe i tę część opinii publicznej w Polsce, która uważa, że kwestia prawdy historycznej ma drugo czy trzeciorzędne znaczenie, ważniejsze są bieżące interesy – wyjaśnia Jan Maria Jackowski.

 Nowoczesna twierdzi, że cała wrzawa wokół ustawy to wina polskiej dyplomacji. Poseł Piotr Misiło mówi o komunikacyjnej kompromitacji.

– Coś co miało być dobre dla Polski, co miało służyć długofalowo interesom Polski, staje się właśnie na naszych oczach naszym przekleństwem. Oto za sprawą polityków PiS-u w świat poszła nazwa „polskie obozy śmierci” – twierdzi poseł Nowoczesnej Piotr Misiło.

Rząd za błędy w komunikacji, a przede wszystkim za nieprofesjonalne tłumaczenie ustawy i jej uzasadnienia, krytykuje klub Kukiz’15.

– Mam nadzieję, że faktycznie po identyfikacji tego problemu zrobimy duży krok w tym dialogu z Izraelem i przede wszystkim, że samo państwo Izrael i strona izraelska, organizacje żydowskie, które dbają o pamięć po holokauście, zorientują się, że tak naprawdę wszyscy – razem ze stroną polską strona izraelska – padli ofiarą błędnego tłumaczenia i indolencji tych, którzy byli odpowiedzialni za to tłumaczenie – podkreśla poseł Kukiz’15 Paweł Grabowski.

PSL postuluje z kolei o powstanie grupy do spraw trudnych między Polską a Izraelem.

– Dzisiaj prezydent, który odpowiada za politykę zagraniczną, powinien położyć wysiłki na rzecz powołania takiej grupy jak najszybciej i uspokojenia sytuacji w polityce międzynarodowej – uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl