B. Wildstein: Chcemy porozumienia z Izraelem; może do niego dojść po uspokojeniu emocji

Chcemy porozumieć się ze stroną izraelską; trzeba doprowadzić do tego, aby relacje Polski i Izraela wróciły na właściwe tory – powiedział w piątek Bronisław Wildstein. Według niego do porozumienia może dojść wtedy, kiedy emocje z obu stron się uspokoją.

W piątek po południu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem, którego Bronisław Wildstein jest członkiem.

„Chcemy porozumieć się ze stroną izraelską” – zadeklarował po spotkaniu Wildstein.

Jak podkreślił, Polska ma oczywiście prawo – tak samo, jak Izrael – „do obrony swojej własnej godności – państwa i narodu”.

Wskazał, że my tak samo bronimy się „przed fałszywym przypisywaniem nam współsprawstwa Holokaustu”. Według niego, nasze zamiary zostały „zdeformowane i zmanipulowane”.

„To trzeba odkręcić i doprowadzić do tego, że relacje wrócą na właściwe tory” – oświadczył Bronisław Wildstein.

Przekonywał, że to trzeba robić „spokojnie”, ponieważ emocje z obu stron „się nakręciły”.

„Padają sformułowania niewłaściwe z obu stron” – ocenił.

„Mam nadzieję, że te emocje się uspokoją i przejdziemy do racjonalnej rozmowy. Jeżeli przejdziemy do racjonalnej rozmowy, to jesteśmy w stanie się porozumieć” – stwierdził Bronisław Wildstein.

Członek zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem został również zapytany, czy prezydent Andrzej Duda powinien się wstrzymać z podpisaniem nowelizacji ustawy o IPN.

 „Nie wiem, dlaczego mamy nie akceptować tej ustawy w tym kształcie” – odparł Bronisław Wildstein.

„Być może prezydent będzie miał jakiś dobry pomysł żeby ją (nowelizację ustawy o IPN) jakoś poprawić” – dodał.

Zespół został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. W jego skład weszli też: wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, wiceszef Muzeum II Wojny Światowej Grzegorz Berendt, dyrektor Departamentu Prawnego KPRM Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl