Polonia całego świata na festiwalu w Rzeszowie

Tańce, śpiewy, wystawy i kiermasze – to wszystko czeka na uczestników Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Na XVI edycję Rzeszów przyciągnął  około tysiąca tancerzy reprezentujących 37 zespołów z 14 krajów świata.

Historia Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych sięga 1967 roku, a – jak mówią organizatorzy – o jego zorganizowaniu zdecydował przypadek. Pomysł przedsięwzięcia związany jest z pobytem w Rzeszowie zespołu „Krakus” z Genk w Belgii, który przyjechał na zaproszenie zespołu folklorystycznego „Bandoska” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Wtedy to zrodził się pomysł realizacji cyklicznych spotkań polonijnych zespołów folklorystycznych i zaproszenia do udziału w nim większej liczby Polonusów.

Od tamtej pory Festiwal organizowany jest co trzy lata od 45 lat. Jest to jedna z największych tego typu imprez na świecie i ma szczególne znaczenie dla Polonii – zwłaszcza ze względu na rozwój artystyczny zespołów oraz ich działalność w krajach, gdzie obecnie zamieszkują. Szczególnym punktem tego przedsięwzięcia jest koncert galowy i wspólny występ wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu.

– To pozwala pokazać siłę tych zespołów. Na scenie wystąpi około tysiąca artystów, którzy będą jednocześnie tańczyć – to jednak zostawia trwały obraz na przyszłość – do zapamiętania na kolejne 3 lata – mówi Mariusz Grudzień, dyrektor festiwalu.

Festiwal zyskał aprobatę szczególnie starszego pokolenia emigrantów. Według nich impreza stała się elementem motywującym młodzież polonijną do przejmowania narodowych i ludowych tradycji. Pozwala przełamywać również bariery językowe.

– Po raz szesnasty do Rzeszowa przybywają zespoły folklorystyczne, niosąc kulturę, przez śpiew, także i wyrażając przez to swoją wiarę. Zjazd jest wydarzeniem o formacie światowym. Wystarczy powiedzieć, że grupy przybywają z tak wielu krajów: od Nowosybirska, przez Europę, Amerykę, Kanadę, po Brazylię. Przybywają tu roześmiani, z entuzjazmem, radością tańca, kultury (…), a także i wiary, co warto zauważyć i podkreślić – zaznacza ks. Stanisław Słowik, kapelan festiwalu.

W dotychczasowych 15 festiwalach wzięły udział łącznie 193 zespoły z 23 krajów i z 4 kontynentów. Najwięcej grup przyjeżdżało z USA (40), a także z Francji (37) i Kanady (29). Rekordy popularności biły festiwale na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Największy pod względem liczby uczestników był festiwal w 1980 r., w którym uczestniczyło ok. 2 tys. osób z 45 zespołów.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl