PK: powstanie zespół prokuratorski ds. warszawskich reprywatyzacji

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zdecydował o powołaniu w dolnośląskiej prokuraturze regionalnej zespołu prokuratorskiego ds. reprywatyzacyjnych w Warszawie – poinformował w czwartek Maciej Kujawski z Prokuratury Krajowej.

Zarządzenie o powołaniu zespołu zostanie wydane w najbliższych dniach – zapowiedział Kujawski.

Zespół będzie się zajmował sprawami związanymi z reprywatyzacją; przedmiot jego prac zostanie dokładnie określony w zarządzeniu, na pewno będą do niego trafiały nie tylko sprawy rozpoczęte, ale analizie zostaną również poddane sprawy umorzone, zakończone odmową wszczęcia śledztwa oraz sprawy zawieszone” – powiedział Kujawski.

Zaznaczył, że niektóre ze śledztw reprywatyzacyjnych będą zapewne nadal prowadzone w prokuraturach warszawskich. To będzie m.in. zależało od stopnia zaawansowania tych spraw – dodał.

Liczba prokuratorów, którzy wejdą w skład zespołów, nie jest jeszcze sprecyzowana, będzie dostosowana do liczby spraw, które ostatecznie do niego trafią – powiedział.

Wcześniej Prokuratura Regionalna we Wrocławiu podała, że przygotowuje wniosek do PK o powołanie specjalnej grupy prokuratorów, którzy będą prowadzić śledztwa ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Jak powiedziała rzeczniczka tej prokuratury Anna Zimoląg, powołanie specjalnego zespołu prokuratorów związane jest z wagą i zawiłością śledztw dotyczących reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Wniosek o powołanie takiej grupy jest opracowywany i w najbliższym czasie trafi do Prokuratury Krajowej” – zapowiedziała rzeczniczka.

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia br. kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 – obecnie Plac Defilad 1 – oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy–Mokotowa wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Chodzi o zwróconą w ramach reprywatyzacji działkę przy Placu Defilad w Warszawie.

W środę i czwartek do prokuratury trafiło kolejnych sześć zawiadomień dot. nieprawidłowości przy zwrocie nieruchomości: trzech w Śródmieściu i trzech na Pradze Północ – poinformowali burmistrzowie tych dzielnic: Piotr Kazimierczak i Wojciech Zabłocki.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl