fot. PAP/EPA

PiS proponuje nowe sankcje ekonomiczne przeciwko Rosji

Sankcje miałyby uderzyć w wymienność rosyjskiej waluty – rubla, w popyt i ceny na rosyjskie surowce energetyczne, oraz objąć kontrolę nad przesyłem gazu do Europy.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł  Ryszard Czarnecki zauważył, że dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone były reakcją na kroki Moskwy.

Uważamy, że aby przeciwdziałać pewnym agresywnym, militarnym działaniom Federacji Rosyjskiej przeciwko sąsiadowi Polski – Ukrainie – należy rozważyć sankcje wyprzedzające – dodał.

– Po pierwsze – ograniczenie wymienialności rubla, po drugie – zmniejszenie popytu na rosyjskie surowce energetyczne, gaz i ropę, oraz maksymalne zbicie cen na te produkty. Po trzecie – kontrola nad przesyłem gazu do Europy i wreszcie po czwarte – kwestia finansowania przedsięwzięć gospodarczych w sektorach wydobywczym, obronnym, hi-tech, informatycznym i również medialnym – powiedział europoseł Ryszard Czarnecki.  

Europoseł zwrócił uwagę, że strategia wymienialności rubla została już przetestowana przez firmy Visa i MasterCard, które odmówiły obsługi klientów banku Moskwy. Efekt był spektakularny. Podobnie powinna postąpić społeczność międzynarodowa – zachęcił.

Byłoby to ważne, wyciągnięcie ręki w kierunku Ukrainy i tworzyłoby to taki sojusz państw w Europie środkowo-wschodniej, które chcą, by ich interesy były traktowane bardzo poważnie przez społeczność międzynarodową – dodał Jerzy Bielewicz.

RIRM

drukuj