Pierwszy statek z gazem w terminalu LNG w Świnoujściu

Do terminalu LNG w Świnoujściu wpłynął dziś pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego. Tankowiec „Al-Nuaman” dostarczy w ramach długoterminowej umowy z Qatargas 206 tys. m. sześć. LNG – poinformowało PGNiG.

Kolejna katarska dostawa gazu spodziewana jest w Świnoujściu za miesiąc. PGNiG posiada zarezerwowanych ok. 65 proc. mocy terminala. W ramach tego realizowane będą m.in. dostawy ok. 1 mld 300 mln m sześć. gazu po regazyfikacji rocznie z Kataru.

Poseł Wojciech Zubowski, z sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, podkreśla, że terminal w Świnoujściu wzmocni bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i regionu.

Pozytywne efekty tego mogliśmy już zaobserwować, kiedy okazało się, że Rosjanie, od których kupujemy znaczną część gazu, wyrazili zainteresowanie rozmowami, jeżeli chodzi o obniżenie cen tego gazu, który kupujemy już teraz. Nie byłoby to na pewno możliwe, gdybyśmy nie pokazali, że możemy przynajmniej w części ten ważny dla nas surowiec ściągać od innych dostawców. Jest to też element dywersyfikacji dostaw energii, tak bardzo nam potrzebnej. Jedyne czego możemy żałować to to, że w ten projekt budowy terminala LNG, który był zapoczątkowany jeszcze w 2006 r., kiedy Prawo i Sprawiedliwość było przy władzy, dopiero teraz się realizuje, bo miał być on ukończony kilka lat wcześniej – wskazuje Wojciech Zubowski.

Terminal LNG może dostarczać do polskiej sieci przesyłowej do 5 mld m. sześć. gazu rocznie. Jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej.

Od dziś terminal LNG w Świnoujściu będzie nosił imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na oficjalną uroczystość nadania gazoportowi imienia zostali zaproszeni m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl