fot. pixabay.com

Rozwój infrastruktury energetycznej

Polska kontynuuje działania zmierzające w stronę dywersyfikacji. Gaz-System zapowiada budowę kolejnego terminala LNG. Pieniądze na nowe inwestycje otrzyma w ramach pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju. Będzie to 1 mld złotych.

Wojna na Ukrainie uświadomiła Europie, że potrzebuje dywersyfikacji dostaw gazu. W przypadku Polski ten cel jest realizowany. Służyć mają mu inwestycje Gaz-Systemu.

Myślimy o dalszych inwestycjach w Gdańsku. Terminal pływający – wskazuje Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Terminal pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski. Będzie to kolejna duża inwestycja po m.in. Baltic Pipe i budowie interkonektora gazowego ze Słowacją.

W tej chwili mamy ten projekt wyliczony na 6 mld metrów sześciennych gazu, ale skalujemy go na dwa razy większy w zależności od potrzeb gospodarki – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

6 mld metrów sześciennych to ponad połowa rocznej przepustowości Baltic Pipe. Partnerem w realizacji projektu ma być Polski Fundusz Rozwoju. Terminal ma być dodatkowym źródłem importu.

Po to, żeby nie tylko w pełni zabezpieczyć potrzeby naszego kraju, jeśli chodzi o dostawy gazu, ale stać się nawet być może eksporterem tego gazu do krajów południa Europy – podkreśla Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Na realizację inwestycji Gaz-System otrzymał wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Polski Fundusz Rozwoju podpisał umowę z Gaz-Systemem na udzielenie finansowania w kwocie miliarda złotych – zaznacza Paweł Borys.

Nie są to jedyne plany Gaz-Systemu. Rozwój infrastruktury gazowej wpływa na bezpieczeństwo dostaw, a w konsekwencji – zabezpiecza także produkcję żywności, produkcję chemiczną i kondycję przemysłu petrochemicznego.

Rozwój infrastruktury ma na celu to, żeby ci, którzy ten gaz kupują i sprzedają, mieli możliwość sięgnięcia po ten gaz w normalnych warunkach rynkowych tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

Stabilizacją rynku zachwiała wojna i Putin. Gaz w jego rękach to narzędzie szantażu, które pozwala mu windować ceny. System, jaki obecnie ma Unia, to dodatkowe asy w ręce agresora. Ceny gazu podążają za podażą. Zmniejszając ją, Putin uderza w portfele obywateli państw członkowskich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl