fot. PAP/Marcin Bielecki

W Świnoujściu ruszyła budowa tunelu między wyspami Wolin i Uznam

W Świnoujściu ruszyła oficjalnie budowa stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. To inwestycja, którą chciał zrealizować jeszcze poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości.

W inauguracji budowy tunelu pod Świną wzięli udział przedstawiciele rządu, m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Lider Prawa i Sprawiedliwości przypomniał słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że „silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu”. Zapewnił, że rząd kieruje się tymi słowami, prowadząc politykę wobec regionu.

Tunel w Świnoujściu zapewni stałe połączenie z resztą kraju.

– W tej chwili mamy moment, w którym możemy powiedzieć, że inwestycja wchodzi już w czas decydujący, rozstrzygający. Rozpoczyna się wiercenie tunelu. To ważna chwila, która – mam nadzieję – zostanie zapamiętana. Teraz już wiemy na pewno, że tunel powstanie. (…) Rzeczpospolita Polska będzie połączona. Będzie pod każdym względem jednym państwem, jedną ziemią, naszą wspólną ojczyzną – akcentował Jarosław Kaczyński.

Prace nad długo oczekiwanym w mieście i regionie tunelem mają zakończyć się w 2022 r. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce. Koszt budowy to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł będzie pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj