były szef BOR gen. Marian Janicki i pułkownik BOR Paweł Bielawny. (fot.PAP)

Pierwszy proces ws. katastrofy smoleńskiej

Dziś rozpocznie się pierwszy proces w sprawie katastrofy smoleńskiej. Na ławie oskarżonych zasiądzie gen. Paweł Bielawny, były wiceszef Biura Ochrony Rządu.

To będzie posiedzenie organizacyjne przed rozpoczęciem właściwego procesu.

Dziś poznamy terminy najbliższych rozpraw. Proces ma ruszyć jeszcze w tym roku; ma być niejawny. Były wiceszef BOR gen. Paweł Bielawny jest oskarżony o niedopełnienie obowiązków przy przygotowaniu wizyt premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu – w kwietniu 2010 rok,. co skutkowało znacznym obniżeniem bezpieczeństwa ochranianych najważniejszych osób w państwie. Przed wizytą prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu BOR nie sprawdził stanu bezpieczeństwa lotniska w Smoleńsku, nie było ono także zabezpieczane przez polskich funkcjonariuszy. Ten lot zakończył się katastrofą, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Drugi zarzut stawiany przez prokuraturę gen. Pawłowi Bielawnemu to poświadczenie 30 marca 2010 r. nieprawdy w pismach skierowanych do ambasadora w Moskwie i dyrektora protokołu dyplomatycznego MSZ.

Poszkodowanymi w tym procesie są m.in Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Gen. Paweł Bielawny nie przyznaje się do winy.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj