PGNiG chce ugody z byłymi prezesami spółki

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podejmie próbę ugody z byłymi prezesami spółki, w tym Grażyną Piotrowską–Oliwą. Taką decyzję podjęło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG.

Chodzi o sprawę szkód, jakie były zarząd miał wyrządzić firmie na kwotę 70 mln zł. Wcześniej „Rzeczpospolita” pisała, że obecne władze wstąpią na drogę sądową. Jednak akcjonariusze w doprecyzowanym projekcie uchwały chcą najpierw wezwać do próby ugodowej.

Według obecnych władz spółki, PGNiG miał stracić miliony na niewłaściwym wyliczaniu cen dla największych odbiorców gazu. Menadżerowie mieli nie naliczać korekt dotyczących współczynnika ciepła spalania surowca. Chodzi o lata 2012–2013.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości, w przeciwieństwie do koalicji PO–PSL, podnosi standardy nadzoru nad majątkiem państwowym – mówi sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki.

– Ta sytuacja pokazuje, jak do powierzonego majątku narodowego podchodzili managerowie desygnowani do spółek Skarbu Państwa przez koalicję PO-PSL. Niestety, mamy kolejny przykład, że szumne zapowiedzi i wielki PR – często wokół osób samych prezesów – nie przekładał się nie tylko na wyniki spółek, ale również na dbanie o podstawowe interesy powierzonego majątku narodowego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podniósł wymagania stawiane managerom kierowanym do spółek Skarbu Państwa – zaznaczył minister.

Skarb Państwa jest większościowym udziałowcem PGNiG – posiada w niej ponad 71 proc. głosów.

RIRM

drukuj