fot. Monika Bilska

Obchody Święta Wojska Polskiego oraz towarzysząca im defilada wojskowa odbędą się w Katowicach

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego oraz towarzysząca im defilada wojskowa odbędą się w Katowicach. W taki sposób prezydent chce uczcić setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego.

W tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego.

– To było niezwykle ważne wydarzenie w naszej historii. Ogromnie mi zależy na tym, żebyśmy przypominali o nim, a przede wszystkim uczcili je w sposób niezwykle godny – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.

Decyzją Sejmu rok 2019 to Rok Powstań Śląskich. Wydarzenie sprzed lat postanowił uhonorować także prezydent Andrzej Duda.

– W tym roku, wyjątkowo, właśnie ze względu na to, że jest to rok powstań śląskich, także i ze względu na zbieżność dat – 15 sierpnia Masakra mysłowicka, 16 sierpnia 1919 r. wybuch I Powstania Śląskiego – że w tym roku Święto Wojska Polskiego będzie obchodzone właśnie tutaj, na Górnym Śląsku, w Katowicach. I to tutaj właśnie będzie wielka defilada – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podjął decyzję  wspólnie z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

 – Z całego serca chcę wszystkich na te piękne sierpniowe wydarzenia 15 sierpnia tutaj, na Górny Śląsk, zaprosić – powiedział prezydent.

Dotychczas defilada z okazji Święta Wojska Polskiego co roku odbywała się w stolicy kraju – Warszawie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj