„O tatrzańskich pocztówkach” – premiera albumu w Zakopanem i Krakowie

Ponad 900 reprodukcji pocztówek znajduje się w albumie „O tatrzańskich pocztówkach”. W środę książka będzie miała premierę w Zakopanem, a w czwartek – w Krakowie.

Miejscem zakopiańskiego spotkania promocyjnego będzie Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, a w Krakowie – Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli.

Jak poinformował wydawca publikacji Tatrzański Park Narodowy (TPN), album jest owocem ponad 25-letniej pracy badawczej i kolekcjonerskiej Adama Czarnowskiego (1918-2010), przewodnika turystycznego, krajoznawcy i fotografika.

Niektóre pocztówki nigdy wcześniej nie były prezentowane szerokiemu gronu odbiorców.

Pokazują znane krajobrazy (np. Morskie Oko, Giewont, Halę Gąsienicową, Dolinę Pięciu Stawów), górską przyrodę, szlaki turystyczne, portrety górali i turystów. Pocztówki są świadectwem wydarzeń historycznych i codzienności tatrzańskiej na przestrzeni kilkudziesięciu lat przełomu XIX i XX w. i w okresie międzywojennym.

„Książka – oprócz niewątpliwych walorów dokumentalnych – to pierwsza publikacja zajmująca się głównie historią widokówek i ludźmi, którzy je tworzyli” – czytamy na stronie internetowej TPN.

Widokówka (określana kartą ozdobną, widokiem lub korespondentką) zaczęła funkcjonować jako pocztówka w 1900 r. Nazwę wyłoniono w specjalnym konkursie, a zaproponował ją Henryk Sienkiewicz. Pierwsza znana karta tatrzańska trafiła do obiegu w 1895 r., by turyści z Tatr mogli nawet kilka razy dziennie wysyłać widokówki.

Podczas spotkań promocyjnych o publikacji opowiedzą jej redaktor Zbigniew Ładygin oraz krajoznawca i historyk turystyki Wiesław Wójcik.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl