fot. PAP/EPA

Mike Pompeo z wizytą w Rosji

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo udał się dziś z jednodniową wizytą do Rosji. Polityk spotka się z prezydentem Władimirem Putinem. Pompeo będzie rozmawiał także z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

W agendzie rozmów zaplanowano takie tematy jak: amerykańsko-rosyjskie stosunki dwustronne, problem polityki nuklearnej Iranu i Korei Północnej oraz sytuacja w Wenezueli.

Dzisiejsze spotkania poprzedzają rozmowy na szczycie państw G20. Jak zauważył dr Marcin Chmielowski, politolog, planowane jest spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.

Można przypuszczać, że zarówno Trump, jak i Pompeo będą próbowali grać w dobregozłego glinę. Trump jest znany z bardziej gołębiej polityki wobec Rosji, co też nie znaczy, że jest jakimś wielkim ugodowcem. Pompeo ma natomiast dużo bardziej twardsze podejście do Rosjan. Jeżeli panowie naprzemiennie będą się spotykać, to kto wiebyć może jest to jakiś zamysł, próba utargowania czegoś. Tego dowiemy się dopiero oczywiście po czasie, kiedy już wszystko będzie widoczne dla zwykłych ludzi, a nie tylko dla polityków reprezentujących mocarstwa – zaznaczył dr Marcin Chmielowski.

Wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji pierwotnie miała trwać dłużej, jednak ostatecznie Mike Pompeo będzie przebywał tylko w Soczi.

RIRM

drukuj