Ludność cywilna i żołnierze podczas I wojny światowej 

„Wielka Wojna Polaków 1914-1918” to tytuł najnowszej wystawy Muzeum Historii Polski, przygotowanej z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. Ekspozycję będzie można oglądać już od jutra na Karkowskim Przedmieściu w Warszawie.

100-lecie I wojny światowej to okazja do ponownego postawienia sobie pytań, nie tylko o jej genezę, przebieg polityczny i militarny, ale również o jej wymiar społeczny. To właśnie na tych kwestiach skupiać się będzie wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” przygotowana przez Muzeum Historii Polski.

Jak wyglądała codzienność Polaków na ziemiach pod zaborami i sytuacja naszych żołnierzy podczas I wojny światowej?

– Niewiele osób wie, że w Wielkiej Wojnie zginęło więcej polskich żołnierzy niż w trakcie II wojny światowej – powiedział Michał Szukała, jeden z twórców wystawy.

Szukała przypomina, że wielka historia składa się z wielu drobnych losów zwykłych ludzi, a zadaniem historyków jest odszukiwanie również tych małych, czasem pomijanych, świadectw.

– W trakcie planowania ekspozycji zdaliśmy sobie sprawę, że I wojna światowa jest kompletnie zapomnianym epizodem polskich dziejów, na który patrzy się z reguły tylko poprzez pryzmat listopada 1918 r. Naszym celem jest stworzenie narracji o I wojnie światowej, obejmującej wiele aspektów tego konfliktu, na którą składać się będą relacje świadków i uczestników bitew oraz obrazy zwykłego codziennego życia – dodał.

Muzeum zaprezentuje 20 plansz, na których znajdą się – jak informują autorzy wystawy – unikatowe zdjęcia z czasów wojny, takie jak fotografia amerykańskiego plakatu nawołującego do pomocy ofiarom wojny w Polsce z 1917 r., prywatne zdjęcia Legionistów przedstawiające ich w zwyczajnych sytuacjach za liną frontu czy wyjątkową fotografię bratających się żołnierzy rosyjskich i niemieckich 24 grudnia 1917 r.

Eksponowane też będą wybrane fragmenty z pamiętników i dzienników osób biorących udział w walkach na frontach i ludzi starających się prowadzić normalne życie.

Na wystawie pokazane zostaną też inne zbiory z muzeum, takie jak m.in. kartki na żywność z okresu niemieckiej okupacji Warszawy z lat 1916-1918, pocztówki, grafiki czy plakaty propagandowe związane z losem Polaków i z drogą do odzyskania niepodległości.

Wystawa na Krakowskim Przedmieściu trwać będzie do 29 sierpnia.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl