Litwa: prestiżowa nagroda Wilna dla polskiego zespołu ludowego Wilia

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca Wilia, działający w Wilnie od 63 lat, otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę litewskiej stolicy – statuetki św. Krzysztofa, patrona miasta. Nagrodę wręczono w Ratuszu Wileńskim w czwartek, w dniu 695. rocznicy urodzin miasta.

Statuetkę w kategorii „za pielęgnowanie tradycji i więzi społecznych” z rąk mera Wilna Remigijusa Szimasziusa odebrała para taneczna zespołu ubrana w polskie stroje ludowe.

„To ogromny zaszczyt znaleźć się w gronie laureatów prestiżowej nagrody naszego miasta” – powiedziała PAP kierownik zespołu Wilia Renata Brasel. Wskazała, że jest to zasługa kilku pokoleń „wiliowców”, „którzy w kraju i za granicą przez wszystkie te lata prezentowali i promowali polski folklor, a także rozsławiali Wilno”.

„Cieszymy się, że nasza praca została zauważona i doceniona” – powiedziała Renata Brasel.

Statuetki św. Krzysztofa są przyznawane od roku 1998 za osiągnięcia w dziesięciu kategoriach w różnych dziedzinach: nauki, biznesu, kultury, sportu, ochrony zdrowia i innych.

Po raz trzeci statuetka św. Krzysztofa przypadła Polakom z Wilna. W 2014 r. otrzymała ją s. Michaela Rak, założycielka i dyrektor pierwszego w Wilnie, a także na Litwie hospicjum – im. bł. księdza Michała Sopoćki. W 2016 r. statuetkę otrzymała Alicja Klimaszewska, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

W ocenie wicemer Wilna Edyty Tamosziunaite z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) „to, że praca Polaków na rzecz miasta jest coraz częściej zauważalna, świadczy o rosnącej tolerancji miasta i docenianiu faktu, że Wilno jest miastem wielonarodowym”.

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca Wilia jest najstarszym zespołem na Wileńszczyźnie; od 1955 roku propaguje na Litwie i poza jej granicami polską kulturę, folklor i tradycje.

Zespół liczy obecnie ponad 100 członków. Na swym koncie ma ponad 1500 koncertów, uczestniczy w krajowych i międzynarodowych festiwalach i przeglądach.

Za całokształt działalności artystycznej i kultywowanie tradycji polskich na Litwie zespół został wyróżniony wieloma odznakami Polski i Litwy, m.in. odznaką Zasłużony dla kultury polskiej, Medalem im. Oskara Kolberga, odznaką Marszałka Senatu RP „Złoty laur”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl