KEP: trwają prace nad ostateczną wersją Narodowego Programu Trzeźwości

Przedstawiciele Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski pracują nad ostateczną wersją Narodowego Programu Trzeźwości. Zostanie on zaprezentowany w tygodniu modlitw o trzeźwość narodu w lutym 2018 roku.

We wrześniu tego roku odbył się Narodowy Kongres Trzeźwości pod hasłem „Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i państwa”. Wtedy został zaprezentowany projekt Narodowego Programu Trzeźwości. Teraz eksperci pracują nad jego ostateczną wersją.

– Zbieramy uwagi, integrujemy ten projekt, poprawiamy, bo to, co było omawiane na Narodowym Kongresie Trzeźwości świadomie było zatytułowane jako projekt. Zakładaliśmy, że będzie jeszcze dyskusja, namysł – i to się dokonuje teraz – zaznacza prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek, członek Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP.

Cel Narodowego Programu Trzeźwości jest bardzo konkretny.

– Te wszystkie zapisy narodowego programu mają zmierzać ku temu, byśmy zrozumieli, jak wielka jest skala problemu i rozpoczęli pracę w tej dziedzinie – przede wszystkim zmiany naszej świadomości, że trzeba coś z tym zrobić, pracować nad tym, ochronić polską młodzież i polskie rodziny – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości.

Rocznie na głowę statystycznego Polaka przypada 10 litrów czystego alkoholu. Milion osób jest uzależnionych, a 3 mln pije ryzykowanie i szkodliwie. Co roku z powodu legalnie sprzedawanego alkoholu umiera nawet 11 tys. osób. Milion dzieci żyje w rodzinach, gdzie jest problem alkoholowy.

– Chcemy, by w ciągu jednego pokolenia, około 25 lat, Polacy naprawdę nad tym się zastanowili, by spożycie alkoholu spadło co najmniej o połowę tego, jakie jest dzisiaj – mówił ksiądz biskup. 

Program przygotowywany przez zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości ma być ważnym uzupełnieniem państwowych programów profilaktycznych. Dotyka on istoty problemu.

– Jesteśmy przekonani, że trzeba wołać o budowanie cnoty trzeźwości wśród Polaków, że to jest zasadniczym problemem. Odwrotnością cnoty trzeźwości jest pijaństwo. Taka nasza wada narodowa i z tym postanowiliśmy rozprawić się w tym programie, czyli opisać drogę do porzucenia pijaństwa – akcentował prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek.

Spotkanie Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości odbywa się w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl