Msza św. w Dachau. „Bóg się nie odwrócił od tego miejsca”

W Dachau, sprawowana była Msza św. z okazji przypadającej dziś 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego. Eucharystii przewodniczył ks. abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Homilię wygłosił ks. kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec. „Nawet obóz koncentracyjny nie był miejscem, którym diabeł mógł zawładnąć w całości. Również od tego miejsca Bóg się nie odwrócił” – mówił ks. kardynał, nawiązując do świadectwa wiary, jakie dali więzieni w Dachau duchowni.

Po Mszy św., w katedrze we Freisingu odprawione zostało nabożeństwo w intencji pokoju i pojednania. Do muzeum, które znajduje się na terenie byłego nazistowskiego obozu przybyło 40 polskich księży biskupów.

Dachau było głównym hitlerowskim obozem dla kapłanów katolickich, protestanckich i prawosławnych – podkreśla ks. abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

– Przebywało tam ponad 2 tys. księży z całego podbitego przez Niemców, hitlerowców terytorium Europy. Zdecydowana większość z nich to byli Polacy – ok. 1800 księży, głównie z diecezji pelplińskiej, włocławskiej, gnieźnieńskiej, poznańskiej i łódzkiej. Ponad 800 zginęło. Jest to miejsce męczeńskie księży, którzy zostali aresztowani głównie z dwóch powodów – najpierw dlatego, że byli księżmi, a po wtóre dlatego, ze słusznie byli uważani przez hitlerowców jako swoiści przywódcy narodowi – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

29 kwietnia 1945 roku niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau wyzwoliły wojska amerykańskie.

 

RIRM

drukuj