fot. tv trwam

Jubileusz polonijnej parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga w Kanadzie

Parafia świętego Maksymiliana Kolbe w Mississauga w Kanadzie obchodziła w niedzielę swój jubileusz. Jest to największa polonijna parafią na świecie, liczy ponad 40 tys. wiernych. Została powołana w 1979 roku. Posługują w niej misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Mszy św. przewodniczył prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kanadzie o. Alfred Grzempa OMI.

– Przede wszystkim zajmujemy się tym, aby ukazywać Boga emigrantom, aby pomagać Go dostrzec i odnaleźć tutaj na kanadyjskiej ziemi – podkreślał o. Alfred Grzempa OMI.

Praca misjonarzy oblatów w Kanadzie rozpoczęła się w 1841 roku. Duszpasterstwo polonijne skupia się tam głównie w Mississauga, Toronto, Brampton, Vancouver, ale także wielu innych kanadyjskich miastach.

– W tym wszystkim jest coś więcej. To wspólne przekonanie ludzi żyjących w tak różnych epokach, że prawdziwą wspólnotę można budować tylko wokół Kościoła – mówił podczas homilii o. Janusz Błażejak OMI, proboszcz parafii.

Na jubileuszu obecny był o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Dyrektor i założyciel Radia Maryja dziękował posługującym w Kanadzie ojcom Oblatom i księżom Chrystusowcom za to, co robią dla tamtejszej Polonii. Zaapelował także do wiernych, aby wspierali to, co dobre.

– Do zwycięstwa zła, nie trzeba wiele. Wystarczy tylko, żeby tzw. dobrzy byli bierni […]i to jest zwycięstwo zła. My katolicy musimy być czynni, musimy iść do przodu. Dlatego nasze zawołanie „Alleluja i do przodu”. Nie poddawać się nawet, gdy będą na nas kłamać – akcentował Tadeusz Rydzyk CSsR.

Na uroczystości obecni byli także dyrektor centrali Radia Maryja w Toronto o. Jacek Cydzik CSsR i dyrektor centrali Radia Maryja w Chicago o. Zbigniew Pieńkos CSsR.TV Trwam News/RIRM

drukuj