fot. pl.wikipedia.org

Grupa prokuratorów skarży się na MS do ETPC w Strasburgu

Grupa około pięćdziesięciu prokuratorów złożyło lub zapowiada skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu za przeniesienie na niższe stanowiska w związku z tegoroczną reformą prokuratury.

Skarżący się prokuratorzy uważają, że zostali zdegradowani m.in. bez uzasadnienia i możliwości odwołania się od decyzji. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Jak podkreślił Poseł PiS-u Marek Ast, przeniesienia wynikały z oceny pracy czy przydatności  na stanowisku poszczególnych prokuratorów.

– Nie mam powodów nie wierzyć ministerstwu sprawiedliwości, Prokuratorowi Generalnemu, że odbyło się to zgodnie z obowiązującymi przepisami. Chce jasno powiedzieć, że ocena pracy prokuratury przed 2016 rokiem była raczej nie wysoka. Przykładów nieudolnych śledztw prowadzonych przez prokuraturę można było by mnożyć. Czyli nie ulega kwestie, że reforma przeprowadzona przez Zbigniewa Ziobro była konieczna. Jeżeli prokuratorzy uznali, że w jakiś sposób ich prawa zostały naruszone mają możliwość złożyć odwoływanie również do Trybunału Praw Człowieka ale nie wydaje mi się żeby w tym przypadku mieli rację – powiedział Poseł PiS-u Marek Ast.

Wprowadzona w marcu reforma prokuratury polegała m.in. na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, rozdzielonych w marcu 2010 r.

Jeden z przepisów stanowił, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

RIRM

drukuj