Prześladowania chrześcijan w środkowej Afryce

W Republice Środkowoafrykańskiej w ostatnim czasie nasiliły się ataki na chrześcijan. Terroryści z islamskiej organizacji Seleka okradają i zabijają katolików. Chcą też całemu społeczeństwu narzucić prawo szariatu.

Republika Środkowoafrykańska to jedno z najuboższych państw świata. Mieszka w nim pięć milionów obywateli, a jego powierzchnia zbliżona jest do obszaru Polski. W marcu 2013 roku wybuchły tam walki pomiędzy zwolennikami dwóch sił politycznych. Po obaleniu prezydenta lider Seleki, Michel Djotodia, mianował się jego następcą. Od tego czasu sytuacja jest bardzo niestabilna. Chrześcijanie są tam poddawani systematycznym represjom.

Jak przypomina ksiądz Rafał Cyfka z papieskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w kraju trwa głównie walka o władzę i bogactwa. Równocześnie rebelianci chcą narzucić całemu społeczeństwu prawo szariatu.

– Seleka nie chce tylko rządzić Republiką Środkowoafrykańską tylko po to, by dobra, takie jak diamenty, wyprowadzać do Dubaju czy do innych muzułmańskich krajów. Oni chcą też narzucić prawo szariatu, które uderza w godność człowieka – podkreśla ks. Rafał Cyfka.

W ostatnim czasie terroryści z Seleki przeszukiwali domy w jednej z wiosek, wyciągając z nich miejscowych chrześcijan, których dotkliwie pobili. Kompletnie zdewastowane zostało również Centrum Katechez Biblijnych. Zniszczono m.in. setki egzemplarzy Pisma Świętego oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć i ćwiczeń.

W tym samym czasie w sąsiednim miasteczku grupa chrześcijan została ostrzelana przez islamistów z tej samej organizacji. Dramat chrześcijan w specjalnym liście opisuje posługujący w RŚA ks. biskup Zbigniew Kusy, ordynariusz diecezji Kaga-Bandoro. Polski misjonarz apeluje o modlitwę i wsparcie dla prześladowanych wyznawców Chrystusa.


TV Trwam News/RIRM

drukuj