Debata w sprawie chrześcijan w Nigerii w Parlamencie Europejskim

Poseł do Parlamentu Europejskiego, Konrad Szymański wysłał pismo do Wysokiej Przedstawiciel Catherine Ashton w sprawie nasilających się prześladowań chrześcijan w Nigerii. W treści pytania pisemnego czytamy, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkaset osób wierzących w Chrystusa straciło tam życie.

Deputowany Prawa i Sprawiedliwości powołując się na doniesienia medialne informuje Ashton o szeregu incydentów, które miały miejsce w Nigerii w okresie od stycznia do marca.

– Ponad 250 osób zginęło, zaś wiele odniosło poważne obrażenia, w brutalnych atakach w Musari, Nijiri, Saminaka, Ratas, Mangor i Matog, w regionach Bokkos oraz Plateau czy w ataku na wioskę w chrześcijańskiej części stanu Kaduna. W marcu w wyniku eksplozji samochodu pułapki na dworcu autobusowym w chrześcijańskiej dzielnicy Sabon Gari w stanie Kano zginęło kolejne, co najmniej 60 osób – pisze Szymański.

Ponadto wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej poinformowano o ciężkiej sytuacji w Mubi, gdzie zdaniem Szymańskiego chrześcijanie nie wychodzą z domów po 8 wieczorem, boją się uczestniczyć w Mszach Św., czy wychodzić na targ.

W marcu w diecezji Maiduguri, w stanie Borno, zniszczonych zostało 50 z 52 kościołów katolickich. Według szacunków organizacji Open Doors około 100,000 chrześcijan jest zmuszone ratować się ucieczką na południe kraju – czytamy w piśmie do Ashton.

Konrada Szymańskiego interesuje to, czy wyżej opisana sytuacja jest znana Wysokiej Przedstawiciel a jeśli tak, to jakie natychmiastowe kroki zostały podjęte w celu ochrony praw chrześcijan w Nigerii. Ponadto deputowany domaga się informacji o działaniach, jakie może podjąć Ashton, aby pomóc zagwarantować bezpieczeństwo chrześcijanom w Nigerii oraz odpowiedzi na pytanie, o to czy można oczekiwać jednolitego stanowiska państw członkowskich UE wobec tej narastającej humanitarnej tragedii.  Przypomnieć należy, że już jutro na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Europarlamentu odbędzie się debata na temat sytuacji w Nigerii w obecności rzymskokatolickiego arcybiskupa Abudży, Johna Olorunfemiego Onaiyekana. Kard. John Olorunfemi Onaiyekan jest rzymsko-katolickim arcybiskupem Abudży w Nigerii, byłym przewodniczącym Konferencji Biskupów Nigerii oraz b. prezesem Stowarzyszenia Chrześcijańskiego w tym kraju.
Jan Paweł II nominował go do Międzynarodowej Komisji Teologicznej w 1980 roku. W 2012 roku kard. Onaiyekan został papieskim nominatem na Synod Biskupów poświęcony Nowej Ewangelizacji. Benedykt XVI wyniósł go do godności kardynalskiej w 2012 roku. W tym samym czasie został członkiem Kongregacji Nauki Wiary oraz Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Nigeria od lat jest jednym z punktów zapalnych, jeśli chodzi o gwałcenie praw chrześcijan. Siłą napędową tego procesu są bojownicy islamistycznej organizacji Boko Haram, którzy chcą islamizacji Nigerii – mówi Konrad Szymański z PiS.
Bez wsparcia społeczności międzynarodowej Nigeria będzie ofiarą terroryzmu nie tylko w sensie poszanowania prawa do wolności religijnej. Ten bogaty w surowce kraj na naszych oczach traci też szansę na gospodarczy rozwój, który mógłby wprowadzić go na scenę międzynarodową, jako istotnego gracza.

Chrześcijanie to najbardziej dyskryminowana grupa w Europie i na świecie. Tak mówią statystyki – tę opinie potwierdziły tezy podane podczas licznych wypowiedzi polityków Strasburga i Brukseli.

– Mając świadomość, że proces laicyzacji dotyka także przywódców politycznych, ciągle jednak należy przypominać o korzeniach, z których wyrosła Europa i demokracja. Narzuca to odpowiedzialność troski o pozytywne wartości chrześcijańskie i chrześcijan zarówno w Europie jak i na świecie. Brak reakcji na dyskryminacyjne praktyki oznacza de facto na ich przyzwolenie. Każda forma aktywności w tej sprawie jednoczy nas w tych koniecznych działaniach – mówi dla Radia Maryja prof. Mirosław Piotrowski.

W Europarlamencie, czy też przed budynkiem tej instytucji gromadzili się już nie raz przedstawiciele mniejszości chrześcijańskich np. z Pakistanu czy Iraku. Wszystkich ich łączy chęć zrealizowania jednego hasła: stop prześladowaniom wyznawców Chrystusa!

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl