Debata o darmowym podręczniku

W Sejmie rozpoczęła się debata nad przyjętym w ubiegłym tygodniu przez rząd pilnym projektem nowelizacji o darmowym podręczniku.

Z nowego bezpłatnego podręcznika od września będą korzystać uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. Już teraz jednak pojawia się szereg wątpliwości – wśród nich ekspresowe tempo jego powstania – zaledwie kilka miesięcy.

W praktyce oznacza to, że podręcznik nie zostanie sprawdzony od strony merytorycznej wg tych zasad, które do tej pory obowiązywały – wskazuje poseł Marzena Wróbel z sejmowej komisji edukacji.

– Konieczne były trzy opinie, w tym jedna językowa. PO wprowadziła zapis, że podręcznik ten jest dopuszczony do użytku szkolnego z mocy prawa. To oznacza, że opinii, które oceniałyby wartość merytoryczną podręcznika, w praktyce nie będzie. Ministerstwo uznało, że będzie zawieszać poszczególne treści podręcznika na stronach MEN-u i wszyscy, którzy będą chcieli wyrazić swoją opinię będą mogli to uczynić. Jeżeli wszyscy mamy to sprawdzać, to nikt nie będzie się czuł w 100 % odpowiedzialny za ten materiał edukacyjny – powiedziała poseł Marzena Wróbel.

Na tym jednak nie koniec: „Nasz elementarz” będzie bowiem poruszał kwestie równościowe. Autorka podręcznika Maria Lorek zapowiedziała, że pierwszaki poznają z elementarza „różne rodziny”. Według niej nie ma jednego modelu rodziny. Wiele środowisk już teraz bije na alarm, że elementarz będzie przemycał elementy ideologii gender.

 

RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl