A. Macierewicz: Zrobię wszystko, aby na Grobie Nieznanego Żołnierza znalazła się tablica upamiętniająca bohaterstwo Polaków na Kresach Wschodnich

Pamięć o bohaterach była zawsze obecna w naszych sercach, a dzisiaj dzięki decyzji narodu polskiego jest także na placach, ulicach i chodnikach – tak jak być powinno – powiedział Antoni Macierewicz. Szef MON w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Minister obrony narodowej podkreślił, że jest jednak jedno miejsce, gdzie „wciąż brak jest upamiętnienia bohaterstwa i męczeństwa na Kresach Wschodnich, ludobójstwa jakie zostało wtedy popełnione – to Grób Nieznanego Żołnierza”.

„Zrobię wszystko, aby na Grobie Nieznanego Żołnierza znalazła swoje miejsce tablica upamiętniająca bohaterstwo Polaków na Kresach Wschodnich i męczeństwo mordowanych, zabijanych, katowanych naszych bliskich” – powiedział Macierewicz.

P.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości zaznaczył, że dzisiejszy dzień to wyraz pamięci i hołdu dla męczenników Wołynia, „dla tych, którzy ginęli z rąk ukraińskich nacjonalistów tylko dlatego, że mówili po polsku, myśleli po polsku, że byli Polakami”.

„Dzisiejszy dzień skłania do refleksji – bez stanięcia w prawdzie, nie można też budować współczesności. Prawda o Wołyniu – nazwana uchwałą Sejmu dopiero w ubiegłym roku – jest taka, że dokonano wówczas zbrodni ludobójstwa, mordowano Polaków, dlatego że byli Polakami. To jest prawda i wobec tej prawdy muszą stanąć nasi bracia Ukraińcy i musimy stanąć też my” – podkreślił Kasprzyk.

Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa odczytała list premier Beaty Szydło, w którym napisała ona, że 11 lipca to dzień refleksji mówiący o tym, do czego doprowadzić może „siła nienawiści, totalitaryzmu, nacjonalizm i pogarda dla godności człowieka i jego niezbywalnych praw”.

„To także kolejna rocznica, która uzmysławia nam, że mimo bolesnej pamięci o tych strasznych czasach, musimy udźwignąć ten ciężar i przechowywać tę bolesną wiedzę w zbiorowej pamięci naszego narodu. Jesteśmy zobowiązani do podejmowania wszelkich starań, by wydarzenia Rzezi Wołyńskiej i innych miejsc kaźni Polaków na Wschodzie zostały godnie upamiętnione” – napisała premier.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono również wieńce w imieniu premier Szydło oraz m.in. od Stowarzyszenia-Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wcześniej, podczas uroczystości, które odbyły się przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie, odsłonięta została tablica informacyjna przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w województwach południowo-wschodnich w latach 1942-1947. Odbył się także Apel Pamięci, oddano salwę honorową i odmówiono modlitwę ekumeniczną. Złożono również wieńce przy pomnikach Ofiar Ludobójstwa i 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl