Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Nabożeństwa ekumeniczne, wspólna modlitwa, koncerty, sympozja składać się będą na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To inicjatywy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościoła rzymskokatolickiego. Hasło obchodów tegorocznego tygodnia modlitw, który dzisiaj się rozpoczął, to słowa: „Wy jesteście świadkami tego”.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w całej Polsce zaplanowano spotkania modlitewne, koncerty i sympozja. Głównym tematem obchodów będą „misja i jedność”. Jak zwraca uwagę ks. dr Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, ta tematyka nie została wybrana przypadkowo, w tym roku bowiem obchodzimy setną rocznicę słynnej I Światowej Konferencji Misyjnej, która odbyła się w Edynburgu w 1910 roku. – Ta protestancka konferencja jest uważana za początek współczesnego ruchu ekumenicznego – wyjaśnia ks. Pawłowski. Przypomina, że jeden z delegatów Dalekiego Wschodu wypowiedział wtedy znamienne słowa: „Przysłaliście do nas misjonarzy; dzięki nim poznaliśmy Chrystusa i za to wam dziękujemy, lecz równocześnie przynieśliście swe podziały: jedni głosili luteranizm, inni metodyzm, a jeszcze inni kongregacjonalizm lub episkopalizm. Prosimy: głoście nam Ewangelię i pozwólcie Jezusowi Chrystusowi, by przez działanie Ducha Świętego wzbudził wśród naszych ludów Kościół zgodny z naszymi wymogami, zgodny z geniuszem naszej rasy; będzie on Kościołem Chrystusa w Japonii, Kościołem Chrystusa w Chinach czy Indiach, uwolniony od wszystkich 'izmów’, jakimi obciążacie Ewangelię głoszoną wśród nas”.

Hasło Tygodnia zostało zaczerpnięte z 24. rozdziału Ewangelii św. Łukasza. Zapisana jest tam historia przestraszonych kobiet przy grobie Jezusa oraz dwóch uczniów w drodze do Emaus, a także opowiadanie o jedenastu uczniach pełnych zwątpienia i strachu. „Historie te mówią o ludziach, którzy spotkali zmartwychwstałego Chrystusa i zostali wysłani, by głosić to, co widzieli. Zadanie to zostało postawione przed Kościołem przez samego Jezusa Chrystusa i to ci, którzy zostali pojednani z Bogiem i w Bogu, powinni głosić prawdę o sile zbawienia w Jezusie Chrystusie. I chociaż świadectwo Marii Magdaleny, Piotra czy też uczniów z Emaus wyrażone jest nieco inaczej, to przecież każde z nich wskazuje na zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad potęgą śmierci. Tak i Kościoły, chociaż nieraz mówią w bardzo specyficzny sposób, powinny mówić o zwycięstwie Chrystusa – zwycięstwie nie tylko nad śmiercią, ale i nad naszymi ludzkimi podziałami” – czytamy w broszurze na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowanej przez Radę ds. Ekumenizmu KEP i Polską Radę Ekumeniczną.

– Chodzi o to, by przez ten tydzień budzić we wszystkich świadomość ekumeniczną, tzn. świadomość tego, że przede wszystkim w modlitwie musimy pamiętać o sprawie jedności, a tam, gdzie spotykamy się z wyznawcami innych wyznań chrześcijańskich – o otwartości i wspólnej chrześcijańskiej gotowości do świadczenia o Chrystusie – wyjaśnia ks. dr Paweł Borto odpowiedzialny za Radę Ekumeniczną w diecezji kieleckiej. Organizatorzy Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przypominają także, że w ubiegłym wieku pojednanie między chrześcijanami przybierało różnorodne formy, a duchowy ekumenizm pokazał, jak ważna dla chrześcijańskiej jedności jest modlitwa.


Małgorzata Pabis


Ks. dr Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu:


Każdy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan wpisuje się w nurt tzw. ekumenizmu duchowego. Jak uczy ostatni Sobór, jest to modlitwa, zwłaszcza wspólna, to nawrócenie serca i świętość życia chrześcijan: im są oni bliżej Chrystusa, tym będą bliżej siebie. Ten rodzaj ekumenizmu jest sercem, duszą całego ruchu ekumenicznego.

Wybór tegorocznego hasła ma uwypuklić związek jedności chrześcijan z owocnością ich posłannictwa: rozbicie chrześcijan szkodzi głoszeniu Ewangelii, a jedność pomaga. Każdy z dni tegorocznego Tygodnia, a właściwie oktawy, ma swój temat szczegółowy, rozwijający temat główny „Wy jesteście tego świadkami”. Ukazują one różne aspekty świadczenia o Chrystusie: przez celebrację życia, przez wymianę doświadczeń, przez czujność, przez przeżywanie dziedzictwa wiary, przez cierpienie, przez wierność Pismu, przez nadzieję i ufność, przez gościnność.


not. MP
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl