Pamiętamy…



Muzeum Historii Fotografii i Zarząd Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” zaprasza na wystawę „Kapłani 'Solidarności'”, która została przygotowana z okazji Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego – w 25. rocznicę grudnia ’81. W związku z tym można zobaczyć również ekspozycję plenerową „Przerwa do godz. 14.00… Pamiętamy”.


Wystawa „Kapłani 'Solidarności'”, na której zamieszczono fotografie autorstwa Andrzeja Stawiarskiego, Stanisława Markowskiego oraz prace ze zbiorów prywatnych i archiwalnych, przypomina postacie kapłanów „Solidarności” w archidiecezji krakowskiej. „W stanie wojennym ogromną rolę odegrali księża diecezjalni i zakonni zaangażowani na rzecz podziemnej 'Solidarności’, pomagali oni represjonowanym działaczom związkowym, zwłaszcza ukrywającym się, aresztowanym, internowanym czy wyrzuconym z pracy. Współpracowali z niezależnymi wydawnictwami, niejednokrotnie angażując się w kolportaż książek i prasy. Przede wszystkim jednak organizowali Msze św. za Ojczyznę z patriotycznymi kazaniami, także Latające Uniwersytety, wykłady dla młodzieży, niezależne wystawy, koncerty” – czytamy na wystawie. Twórcy ekspozycji zwracają uwagę na fakt, że działalność kapłanów miała „ogromną wartość moralną i podnosiła ducha w tłamszonym przez juntę wojskową narodzie”.

Jako tych, którzy ponieśli największe zasługi, wymieniono nieżyjących już dziś: ks. Kazimierza Jancarza (wikarego z Mistrzejowic), o. Jacka Stożka (cystersa z parafii na Szklanych Domach), ks. Adolfa Chojnackiego (proboszcza z Bieżanowa, a następnie Juszczyna). Wspomniane zostały nazwiska zacnych kapłanów, którzy z oddaniem służyli ciemiężonemu Narodowi. „Wielu z tych kapłanów było represjonowanych przez władze komunistyczne, nie zawsze też cieszyli się poparciem władz kościelnych, pomimo tego pozostali wierni ideałom 'Solidarności’, której służyli wiernie, tak jak wiernie służyli Kościołowi”. To właśnie im wszystkim dedykowana jest ta, choć niewielka, ale jakże bogata w treści, ekspozycja.

W tekście towarzyszącym wystawie zamieszczono także i te skłaniające do głębszej refleksji słowa: „…fotografia, film, dokument, nawet drukowany, ekspresja opowiadania nie odda nastroju, uczuć, przeżyć, sytuacji, w jakiej żyliśmy w kraju, o czym często zapominamy. I co nas pchnęło do zrywu, zwycięskiego zrywu… i co czuliśmy, i co czujemy, śpiewając: 'Ojczyzno ma…'”.

W galerii plenerowej „na murze” zobaczymy natomiast kilkanaście fotografii Władysława Grodeckiego, pod wspólnym tytułem „Przerwa do godz. 14.00… Pamiętamy”. Ekspozycje są prezentowane w Muzeum Historii Fotografii przy. ul. Józefitów 16 w Krakowie.

Małgorzata Bochenek
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl