fot. PAP/EPA

Żużlowa GP startuje w Nowej Zelandii

Jarosław Hampel i Krzysztof Kasprzak w sobotę rano czasu polskiego wystartują w nowozelandzkim Auckland w pierwszej tegorocznej eliminacji indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Przed rokiem na inaugurację cyklu na tym samym torze triumfował Hampel.

Zawodnicy mają czas, aby zaaklimatyzować się na antypodach, bowiem przebywają tam od poniedziałku. Zaplanowane są dwa dni treningowe. W czwartkowych wziął udział mistrz świata Tai Woffinden. Anglik w miniony weekend uległ poważnie wyglądającemu wypadkowi w meczu Elite League. Mimo bólu pleców i nogi zapowiedział start w sobotnich zawodach.

 W Nowej Zelandii świetnie czuje się Hampel, który przed rokiem wygrał rywalizację (na drugiej pozycji uplasował się Tomasz Gollob). Z kolei dwa lata temu, w inauguracji cyklu, zawodnik Falubazu Zielona Góra był drugi.

 „Tor w Auckland bardzo mi odpowiada. Również i miejsce jest ciekawe, wpływa na mnie bardzo pozytywnie. Z Nowej Zelandii mam wiele miłych wspomnień – nie tylko sportowych. Najważniejsze jednak, aby odnieść sukces, bo nie jestem na wakacjach” – powiedział dwukrotny wicemistrz świata. Hampel, który w dorobku ma dwa srebrne i jeden brązowy medal cyklu Grand Prix, wymieniany jest w gronie kandydatów do końcowego zwycięstwa. „Postaram się utrzymać pewien poziom w całym sezonie. Wówczas będzie szansa, aby ponownie walczyć o medal, łącznie z tym najcenniejszym. Jednak podchodzę do tego bardzo spokojnie. Nakładanie na siebie dodatkowej presji może tylko zaszkodzić. Zdaję sobie sprawę, że cały rok będzie bardzo ciężki, a rywalizacja w mistrzostwach świata będzie zacięta” – ocenił.

Ze startu w tegorocznym GP zrezygnowali dwaj czołowi zawodnicy poprzednich cykli: Tomasz Gollob i Rosjanin Emil Sajfutdinow. W gronie najpoważniejszych rywali Hampela wymienia się Australijczyków Darcy Warda i Chrisa Holdera, Duńczyków Nickiego Pedersena i Nielsa-Kristiana Iversena oraz aktualnego mistrza świata Brytyjczyka Taia Woffindena.

„Nie sądzę, aby było łatwiej. W ubiegłym roku przez większość sezonu brakowało Holdera i niewiele to zmieniło. Jestem przekonany, że zostanie zachowany wysoki poziom rywalizacji. Zapowiadają się ciekawe widowiska i zacięta walka” – ocenił Hampel.

Z tzw. dziką kartą w Auckland ponownie wystartuje reprezentant gospodarzy Jason Bunyan, a rezerwowi to jego rodacy Andrew Aldridge i Grant Tregoning.

Turnieje Grand Prix 2014:

 5 kwietnia – Auckland (Nowa Zelandia)

26 kwietnia – Bydgoszcz (Polska)

17 maja – Tampere (Finlandia)

31 maja – Praga (Czechy)

14 czerwca – Malilla (Szwecja)

28 czerwca – Kopenhaga (Dania)

12 lipca – Cardiff (Walia)

16 sierpnia – Ryga (Łotwa)

30 sierpnia – Gorzów Wielkopolski (Polska)

13 września – Vojens (Dania)

27 września – Sztokholm (Szwecja)

11 października – Toruń (Polska)

PAP/Sport/RIRM

drukuj