fot. PAP/EPA

Wimbledon. Iga Świątek najlepsza w rywalizacji juniorek

To największy sukces 17-letniej Igi Świątek. Polka wygrała rywalizację juniorek w wielkoszlemowym Wimbledonie. W finale pokonała Szwajcarkę Leonie Kung 6:4, 6:2.


Zwycięstwa w juniorskim Wielkim Szlemie wcześniej odnotowały Aleksandra Olsza (Wimbledon 1995), Magdalena Grzybowska (Australian Open 1996), Agnieszka Radwańska (Wimbledon 2005 oraz French Open 2006), a także Urszula Radwańska (Wimbledon 2007). Teraz przed szansą stanęła Iga Świątek.

W drodze do finału 17-latka wyeliminowała trzy rozstawione przeciwniczki. W starciu z Polką poległy kolejno: „jedynka” – Amerykanka Whitney Osuigwe, Francuzka Clara Burel („16”) oraz Chinka Xinyu Wang („4”).

Teraz naprzeciwko utalentowanej Świątek stanęła Leonie Kung. Polka rozpoczęła od trzech wygranych gemów. Utrzymała prowadzenie do stanu 5:3. Wtedy zaczęły się pierwsze nerwy. Tenisistka Legii miała już piłkę setową, jednak poległa w trzej wymianach z rzędu i dała się przełamać (5:4). To tylko podrażniło jej ambicję. 17-latka wróciła na kort i szybko – przy zagrywce Szwajcarki – przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę (6:4).

Druga odsłona była już tylko formalnością. W ciągu 33 minut Świątek rozprawiła się z przeciwniczką 6:2 i przypieczętowała swój największy sukces w dotychczasowej karierze.

Do tej pory najlepiej Polka poradziła sobie we French Open, gdzie w tym roku dotarła do półfinału. Również w Paryżu wygrała – wspólnie z Amerykanką Caty McNally – zmagania deblowe.

* * *

Wimbledon (Wielka Brytania), kort trawiasty, finał gry pojedynczej kobiet (juniorki):

Iga Świątek (Polska) – Leonie Kung (Szwajcaria) 6:4, 6:2

Sport.RIRM

drukuj