FIFA World Cup 2018. Belgowie z brązowymi medalami, Anglicy poza podium

Reprezentacja Belgii pokonała Anglię 2:0 i tym samym zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Rosji. Dla ekipy z Beneluksu to pierwszy w historii medal na najważniejszej piłkarskiej imprezie czterolecia. Wygraną drużynie Roberto Martineza zapewniły gole autorstwa Thomasa Meuniera oraz Edena Hazarda.

Aż pięć zmian w wyjściowej jedenastce Anglików dokonał Gareth Southgate. Na boisku od pierwszego gwizdka sędziego pojawili się m.in. Phil Jones, Eric Dier oraz Ruben Loftus-Cheek. W porównaniu do półfinału tylko jednej korekty personalnej dokonał natomiast Roberto Martinez. Kosztem Marouane’a Fellainiego od początku meczu wystąpił Youri Tielemans.

Grający w swoim niemal podstawowym składzie Belgowie szybko przejęli inicjatywę na murawie i już w 4. minucie cieszyli się z gola. Romelu Lukaku prostopadle podał na lewą flankę do Nacera Chadliego, który dostrzegł wychodzącego na ósmy metr Thomasa Meuniera, a ten uwolnił się spod opieki kryjącego go Danny’ego Rose’a i mocny strzałem skierował futbolówkę do siatki.

Po szybko objętym prowadzeniu ekipa z Beneluksu próbowała zadać kolejny cios. W 12. minucie była bliska celu, ale chytre uderzenie Kevina De Bruyne’a z ostrego kąta instynktownie obronił Jordan Pickford. Piłka po drodze odbiła się od jednego z obrońców, co zmusił do jeszcze większego wysiłku golkipera Evertonu. Wyspiarze odpowiedzieli dopiero osiem minut później, gdy Harry Maguire „główkował” wprost w Thibauta Courtoisa.

Tempo spotkania mogło się podobać. Choć ton grze nadawali podopieczni Roberto Martineza, akcje błyskawicznie przenosiły się z jednego pola karnego pod drugie. W 35. minucie szczęścia zabrakło Czerwonym Diabłom. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i kiksie Youriego Tielemansa, tuż nad poprzeczką uderzył Toby Aldeweireld. Mimo ciekawego widowiska, do przerwy więcej goli nie padło.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ znaczącej zmianie. Z upływem czasu coraz śmielej poczynali sobie jednak Anglicy, którzy w 70. minucie powinni doprowadzić do remisu, ale po strzale Erica Diera z kilku metrów futbolówkę tuż sprzed linii bramkowej wybił ofiarnie interweniujący Toby Alderweireld.

Niewykorzystana szansa zemściła się na drużynie Garetha Southgate’a w 82. minucie. Wówczas Eden Hazard wykorzystał prostopadłe podanie od Kevina De Bruyne’a i w sytuacji sam na sam nie dał żadnych szans Jordanowi Pickfordowi, pewnie umieszczając piłkę w siatce. Ostatecznie zespół z Beneluksu zasłużenie wygrał 2:0, dzięki czemu zdobył trzecie miejsce na mundialu w Rosji.

Tym samym Belgowie po raz pierwszy w historii wywalczyli medal na najważniejszej piłkarskiej imprezie czterolecia. Dla Synów Albionu z kolei to najlepszy światowy czempionat w ich wykonaniu od 1990 roku, gdy również zakończyli zmagania na czwartej pozycji.